Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Sulamanın Tarihi ve Gelişimi!!!

admin | 17 Aralık 2015 | Genel, Tarih

Su kaynakları tarım için gerekli kaynaklardır. Yağmur belli bir ölçüye kadar güvenilebilirdi. Çünkü ağmur en iyi durumda bile şansa bağlıydı ve kuraklık da sık sık görülüyordu. Diğer alternatif ise büyük nehirlerdi. Bu nedenle çiftlikler nehir kenarında gelişmişti.
Yağmur direk ekinlerin üzerine yağıyor, ancak nehir suyu genellikle tarım alanlarının kenarlarında kalıyordu. Bu nedenle kanalların oluşturulması gerekti. Böylece su nehirden dışarı aakacak ve bitkilerin büyüdüğü toprağı sulayacaktı. Ancak bu kanallarının düzenli tutulması ve suyun getirdiği kum ya da çamurla dolmaması veya taşmamasına dikkat etmek gerekliydi.

imagesCA20I397
Kuraklık sırasında nehrin su seviyesi düştüğünde kanalların daha derin kazılması şarttı ve nehir normal dönemleri dışında yani yağmurlu dönemlerde sık sık yükseldiğinde, yükselen suyu nehir kenarında tutmak için setler inşaa etmeye başladılar. Sızıntı ve yıkılmaların önlenmesi için de sürekli bakım altında tutulmalıydılar.
Bütün bu sulama sistemi ile hasadı ve bol bol besin kaynaklarının oluşmasına neden oluyordu. Bu durum insanların birlikte çalışmasını sağladı. İş birliği içinde yapılan setler her yerde iyi durumda tutulabilirdi. Bu sistem çiftçilerin işini denetleyebilen ve görev dağıtımı yapan, çalışkan ve beceriklileri yüreklendiren ve aylaklarla yetersizleri cezalandıran becerikli liderlerin oluşmasını sağladı. Sulama sistemi aslında hükümet sisteminin oluşturdu. Böylece savunulabilen bir şehrin etrafında yer alan bir grup çiftlik, bir başkan ve yerleşim davranış kurallarıyla bir şehir devleti oluştu.

EFENDI~1
Bu tür şehir devletleri MÖ 5000 yıllarında görüldü. Bugünkü Güney Irak’ta yani Sümer devletinin bulunduğu Fırat ve Dicle nehirlerinin aşağı kesimleri kurulmaya başlandı. Diğer şehir devletleri de yaklaşık olarak aynı zamanda Mısır’da Nil Nehri kıyılarında gelişti. Mısır’da hemen hemen hiç yağmur yağmaz, fakat Nil her zaman güvenilir bir su kaynağı olmuştur. Kaynağına yakın bir yerde oldukça güneyde yağmur mevsimi geldiğinde yılda bir kez dünezli olarak taşar. Nil taşkını verimli çamuru kıyılara bırakırdı.

724 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım