Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Sivas Kongresi ve Önemi!!!

admin | 14 Mayıs 2017 | Genel, Tarih

Sivas Kongresi 4-11 Eylül 1919 yılında yapılmıştır. Kongre ulusal bir özelliğe sahip olup, amacı daha önce yapılan Amasya Kongresi’nde belirlenmiştir. Amacı; vatanın bağımsızlığına ve bütünlüğüne yapılan saldırıları önlemek, bütün milli cemiyetleri birleştirmek ve bütünlüğü sağlamak, yapılacak mücadaleyi tek merkezde toplamak. Erzurum Kongresi’nde alınmış kararları tüm ulusa mal etmek, milli mücadelenin milli bir kongrenin seçeceği Temsil Heyeti ile yönetilmesini sağlamaktadır. 29 Ağustos 1919 yılında Erzurum’dan ayrılan Mustafa Kemal Atatürk, 2Eylül 1919 yılında Sivas’a geldi. Milli Kongre için çalışmalara başlamadan sorunlarla karşılaştı. Bu sorunlar;

İstanbul Hükümeti yani Damat Ferit Paşa hükümeti tarafından kongrenin yapılmasına engellemek ve Mustafa Kemal Atatürk’ü tutuklamak için Elazığ Valisi Ali Galip’i ve Ankara Valisi Muhittin Paşa’nın görevlendirilmesidir. Her ne kadar girişimde bulunulmuş ise de başarılı olunamamıştır.

Sivas Kongresi sırasında Mustafa Kemal Atatürk’ün kongre başkanlığına bir grubun karşı çıkmış ise de Mustafa Kemal Atatürk’ün oyların büyük çoğunluğunu alması sonucu başarılı olunamamıştır.

Manda ve Himaye sorunu gündümdeki konu başlıklarından olsa da büyük tartışmalara neden olmuş daha sonra kesin olarak reddedilmiştir.

Erzurum Kongresi’nde alınan kararların gözden geçirildiği Sivas Kongresi’nde; bu kararların bazıları aynen benimsenirken bazıları biraz değiştirilerek onaylandı. Ayrıca yeni kararlar da alındı. Bazı delegeler Mustafa Kemal Atatürk’ün bazı konulardaki görüşlerine sert tepki gösterdiler. Sivas Kongresi, Mustafa Kemal Atatürk’e karşı ilk ciddi muhalefetin yapıldığı bir kongredir. Alınan Karalarlara bakıldığında;

Erzurum Kongresi kararları bazı değşikilik ve ilavelerle kabul edilerek tüm ulusa mal edildi.

Manda ve Himaye reddedildi.

Yurttaki tüm mille dernekler Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adı altında birleştirildi.

Temsilciler Kurulu’nun yetkileri bütün vatanı temsil edecek şekilde genişletildi.

Devletin ve milletin bağımsızlığı, vatanın bütünlüğü zedelenmemek kaydıyla herhangi bir devletten ekonomik yardım alınabileceği kabul edildi.

İstanbul hükümeti dış baskı karşısında vatanın herhangi bir bölümünü terk etmek zorunda kalır ise vatının bağımsızlığını ve bütünlüğünü sağlayacak her türlü tedbir ve karar alınmıştır.

Osmanlı Mebuslar Meclisi’nin toplanması için çalışmalara devam edilmesi kararlaştırıldı.

Gayrimüslimlere her türlü vatandaşlık hakları saklı kalacağından siyasal egemenliği kısıtlayıcı ayrıcalıkların verilmeyeceği belirtildi.

Sonuç olarak; Sivas Kongresi ulusal bir kongredir. Hareket halka mal edilmiştir.

Temsil Kurulu başkanlığına Mustafa Kemal Atatürk getirtilmiştir.

Ülkenin çeşitli yerlerinden gelen delegelerin katılmasıyla toplanmış milli bir kongredir.

Misakı Milli esasları belirlenmiştir.

Temsil Kurulu adına İrade-i Milliye Gazetesi çıkarılmıştır.

Ulusal meclise yönelik çalışmalar hızlanmıştır.

Sivas Kongresi’den sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün düşüncesi; Anadolu’da millet temsilcilerinden oluşan milli kararlar alınmasında sağlayacak bir meclis toplamak ve bu meclisin kuracağı hükümet ile milli mücadeleyi tek merkezden idare etmekti.

Kongrenin aldığı kararlar ve İstanbul’la ilişkilerin kesilmesi sonucu Damat Frit Hükümeti yıkıldı. Yerine milli mücadele düşüncesine yakın Ali Rıza Paşa Hükümeti kuruldu. Böylece Temsilciler Heyeti, İstanbul Hükümetine karşı ilk siyasi başarısını da gerçekleştirmiş oldu.

Milli mücadelenin gidişatında; Ali Rıza Paşa Hükümeti’nin, Temsilciler Heyetine karşı uzlaşmacı olduğu, Tevfik Paşa hükümetinin bazen yakın bazen karşı olduğu, Damat Ferit Paşa hükümetinin ise külliyen karşı olduğu görülmüştür.

587 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım