Hoşgeldiniz  

KPSS tarih: Sakarya Meydan Muhaberesi!!!

admin | 24 Aralık 2017 | Genel, Tarih

23 Ağustos ile 12 eylül 1921 yılları arasında gerçekleşti. Başkomutan seçilen Mustafa Kemal Atatürk yayınladığı Tekâlif-i Milliye Emirleri ile Ulus genelde fedakarlığa çağırdı. Bu Çağrı 8 Ağustos 1921 yılında yapıldı. Bu emirlerin yerine getirilmesi için İstiklal Mahkemeleri kuruldu.

Tekalif-i Milliye emirleri; her ilçede bir komisyon kurulacaktır, her aile Ordu’nun donanımı için çorap, çarık, çamaşır vesaire vereceklerdi. Tüccar ve çiftçilerin elindeki malvarlığının yüzde kırkına, bedeli sonradan ödenmek üzere el konulacaktır. Ulaşım aracı olanlar ayda 100 kilo metre savaş araç ve gereci taşıyacaktı. Herkes elinde bulunan silah ve cephaneyi 3 gün içinde teslim edecekti. El sanatları ile uğraşan esnaf Ordu hizmetine girecekti.

Hazırlıklar tamamlandıktan sonra Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak Paşa ile Polatlı’ya gelen başkomutan karargahını burada kurdu. 23 Ağustos 1921’de çarpışmalar başladı. Yunan ordusunun saldırı gücü 5 Eylül’de kırılarak geri çekilmeye zorlandı. Geri çekilen düşman birlikleri 13 Eylül’e kadar takip edildi. Bu tarihte Sakarya’nın doğusu tamamen düşmandan temizlenmiş bulunuyordu.

Sakarya Savaşı’nın önemi ve sonuçlarına bakıldığında;  Türk’ün 1683 Viyana bozgunundan bu yana Avrupa karşısında devam eden çözülüş ve gerilişi sona erdi. İtilaf devletlerinin Yunanistan’a olan güveni sarsıldı. Yunanlılar, İngiltere’nin desteğini kaybetti. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Mustafa Kemal Atatürk’e mareşallik rütbesi ve gazilik ünvanı verdi. Dünya tarihinde ilk kez topyekün savaş kavramını, bu savaşta Mustafa Kemal uygulamıştır.( Hattı müdafaa yoktur. Sath-ı müdafaa vardır.) Bu savaşa bütün subayların katılmasından dolayı subay savaşları da denildi. Sovyet Rusya’nın isteği ile Türkiye Büyük Millet Meclisi hükümetine başvuran 3 Sovyet Cumhuriyeti ( Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan) Kars anlaşmasını imzaladılar. Ukrayna ile dostluk antlaşması imzalandı. İngiltere ve Türkiye Büyük Millet Meclisi arasında esir değişimi yapıldı. Fransa ile Ankara Antlaşması 20 Ekim 1921 yılında imzalandı.

270 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım