Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Sadabat Paktı

admin | 18 Mart 2018 | Genel, Tarih

Sadabat Paktı 8 Temmuz 1937 imzalandı. Temel amaç; İtalya’nın 1935 yılında Habeşistan’ı işgali, Doğu Akdeniz ve Ortadoğu için büyük bir tehlike oluşturmasıydı. Türkiye, Ortadoğu ülkelerinin İtalya’nın yayılmacılığına karşı bir araya gelmelerini sağladı. Bu ülkeler; Türkiye, İran, Irak ve Afganistan’dır. Ülkelerin bir araya gelmesiyle Tahran’da Sadabat Paktı imzalanmıştır. Paktın süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir. Bu antlaşmaya göre;

Taraflar arasında dostça ilişkiler sürdürülecek,

Ülkelerin iç işlerine karışılmayacak,

Toprak bütünlüğüne saygı gösterilecek,

Milletler Cemiyeti’nin ilkelerine uyum devam edecek,

Ortak çıkarlarda birbirlerine danışarak hareket edilecek,

Siyasi alanda sağlanan karşılıklı güven ortamı, bir süre sonra bu ülkeler arasında ekonomik ilişkilerinde gelişmesini zemin hazırlamıştır. Türkiye; Balkan Antantı ve Sadabat Paktı’nın imzalanmasında öncülük etmiştir. Böylece Balkanlarda ve Orta Doğu’da barışın sağlanmasına büyük önem verdiğini göstermiştir.

Sadabat Paktı’nın önemi ve sonuçları; Bölgesel olan bu antlaşmmayla barış ortamı sağlamlaştırıldı. Türkiye, Sovyetler Birliği ve Suriye dışında kalan doğu ve güneydoğu sınırlarını güvenlik altına aldı. Suriye, Türkiye ile olan Hatay sorunu ve Irak ile olan sınır sorunları nedeniyle Pakta katılmadı. Pakta 1939 yılında II. Dünya Savaşı başlayınca önemini yitirmeye başladı. Savaş boyunca İngiltere, Irak’ı denetimi altında tuttu. İran ise Sovyetler Birliği ile İngiltere’nin işgaline girdi. Savaştan sonra durum normale dönünce İran 1948 yılında paktın canlandırılmasını hatta pakta Pakistan’ın da alınmasını önerdi. Savaş sonrasında Sovyetler Birliği’nin tehdidine karşı Orta Doğu’da 1955 yılında Bağdat Paktı kuruldu, Sadabat Paktı önemini kaybetti ve 1980 yılında İran ve Irak savaşı çıkınca antlaşma kendiliğinden ortadan kalktı.

143 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım