Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Nüfus Mübadelesi Sorunu

admin | 03 Mart 2018 | Genel, Tarih

Nüfus Mübadelesi yani Etabli Sorunu Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan ve 10 Haziran 1930 yılında yapılan anlaşma ile çözüme ulaşan bir sorundur.

Lozan’a göre İstanbul Rumları ile Batı Trakya Türkleri dışında Türkiye’de yaşayan Rumlar, Yunanistan’daki Türklere karşılık olarak değiştirileceklerdi. Ancak 1926 yılına kadar bu mesele tam halledilemedi. Yunanistan, İstanbul’da daha çok Rum bırakmak isteyince Türk-Yunan ilişkileri gerginleşti. Anlaşmazlık Milletler Cemiyeti’ne götürüldü, cemiyet konunun Lahey Adalet Divanı’nda görüşülmesine karar verdi. Ancak anlaşmazlık yine çözümlenemedi. Bunun üzerine Yunanistan’ın Batı Trakya’daki Türklerin mallarına el koymasına karşılık Türkiye İstanbul’daki Rumların mallarına el koydu.

Anlaşmazlık silahlı bir çatışmaya yol açmadan gergin hava yumuşadı ve 10 Haziran 1930 tarihinde anlaşma yapıldı. Bu antlaşma ile yerleşme tarihlerine ve doğum yerlerine bakılmaksızın İstanbul Rumları ile Batı Trakya Türkleri hepsi yerleşik sayıldı. Nüfus değişimi sorunun çözümlenmesi iki devlet arasındaki ilişkilerde yeni bir başlattı. Karşılıklı iyi ilişkileri 1930 yılında kuruldu. Türk-Yunan ilişkileri 1954 yılına kadar sürecek iyi ilişkiler dönemine girdi. 1954 yılında Kıbrıs sorunu Türk-Yunan ilişkilerinin yeniden bozulmasına neden oldu. Böylece bugüne kadar devam eden gerginlik dönemi başladı.

161 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım