Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Mondros Ateşkes Antlaşmasının Uygulanması!!!

admin | 01 Nisan 2017 | Eğitim, Genel, Tarih

Mondros Ateşkes Antlaşmasının 30 Ekim 1918 yılında imzalanmasıyla; Padişah, Sadrazam ve Mebular Meclisi ateşkesin şartlarını ağır bulmakla birlikte yine de antlaşmayı onayladılar. Ateşkesin imzalandığı sırada Yıldırım Orduları Grup Komutanı olan Mustafa Kemal bu ateşkes amddelerine itiraz edip İskenderun’da savunma oluşturunca Yıldırım Orduları Grubu kaldırılarak Mustafa Kemal Harbiye Nezaretinin emrine verildi. Böylece Mustafa Kemal Atatürk 13 Kasım 1918 yılında İstanbul’a geldi.

Antlaşma hükümlerine göre Osmanlı ordusu terhis edilmeye başlandı. Kısa sürede haberleşme ve ulaşım düşman kuvvetlerinin eline geçmeye başladı. 6 Kasım 1918 yılında Çanakkale’ye gelen bir İngiliz heyetiyle imzalanan antlaşma ile Boğazlar, İngilizlere teslim edildi.

13 Kasım 1918 yılında Antlaşma devletlerinin filosu İstanbul limanına demir attı. Böylece Osmanlı Devletinin başkenti İstanbul fiilen işgal edildi ve Osmanlı hükümeti, İtilaf devleterinin denetimine girdi. Bu filonun içerisinde İngilizlerin verdiği söze rağmen Yunan gemileri de vardı. İtilaf devletleri Mondros Ateşkes Antlaşması’nda bulunan 7. maddeye dayanarak işgallere başladı. İngiltere, Fransa, İtalya ve Yunanistan yurdun bir çok toprağını işgal etti.

İngiltere: İzmit, Eskişehir, Afyon, Samsun, Merzifon’a asker gönderdi. Musul, İskendurun, Urfa, Antep, Maraş, Kars ve Batum ilgal edildi. Musul işgal edilen ilk topraktı.

Fransa: Adana, Dörtyol, Mersin ve Afyon istasyonları ile Trakya demiryollarını önemli oranda işgal etti.

İtalya: Konya ve çevresi, Antalya, Bodrum, Kuşadası, Fethiye ve Marmaris’i işgal etti.

Yunanistan: 18 Ocak 1919 Paris Barış Konferansı kararları gereğince İzmir ve dolaylarını işgal etti. Yunanlıların 15 Mayıs 1919 yılında gerçekleştirdiği işgaller ilk resmi işgallerdir. Azınlıklar, Osmanlı Devleti’nin yıkıldığına kesin gözü ile baktıklarından Anadolu topraklarından pay almak ve bağımsız devletleri kurmak için çalışmalara giriştiler. Bu amaçla basın yayın yoluyla propaganda faaliyetlerine giriştiler, dernekler kurdular ve Türk halkına saldırmaya başladılar. Rumlar: işgalleri desteklemiş ve Mavr-i Mira ile Pontus rum derneklerini kurmuşlardır. Araplar: Osmanlılardan ayrılmak için işgalleri desteklemişlerdir. Ermeniler: Ermenistan devletini kurmak için Hıncak ve Taşnak derneğini kurmuşlardır. Yahudiler: Filistin topraklarında bağımsız İsrail’i kurmak için uğraşmaları nedeniyle çekimser kalmışlardır. Anadolunun resmen işgal edilmesine Türk halkının ilk tepkisi direniş cemiyetlerini kurmak olmuştur.

639 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım