Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Moğollar!!

admin | 29 Kasım 2015 | Genel, Tarih

Moğollar; Uygur, Kırgız gibi Türklerden etkilenerek Türklüğü benimseyen ancak Türk olmayan bir topluluktur. Kurucusu Cengiz Han’dır. Cengiz Han ülke başkentini Karakurum yapmıştır. Kırgız, Karahıtay ve Uygurları malup ederek Çin’den Anadolu’ya kadar ülke coğrafyasının büyük bölümünü istila etmiştir. Harzemşahlar üzerinde kurduğu baskı Anadolu’ya yoğun Türk akınlarının gerçekleşmesine neden olmuştur. İstila esnasında kültür ve uygarlık adına bir çok eserin yok edilmesine ve ele geçirdiği yerlerde tahrif edilmesine sebep olmuştur. Moğollar;

Geleneklere göre ülke hanedan ailesinin ortak malıdır. Bu nedenle Cengiz Han ölmeden önce topraklar geleneklere göre paylaştırılmıştır, ölümünden sonra ise parçalanmalar artmış yeni Moğol devletleri ortaya çıkmıştır. Bunlar; Altınorda, Çağatay, Kubilay ve İlhanlılardır.

Kut inancını benimsemiştir,

Ülke sorunlarını kurultay meclisinde görüşmüşlerdir,

Töreleri, yazılı hale getirerek “Cengiz Yasası”nı oluşturmuşlardır,

Ordu; Onluk sisteme göre teşkilatlanmıştır, Noyan denilen soylu askeri komutanlar bulunur,

Devlet, iktisadi yatırım yaparak kişilere kredi vererek bu işletmelere ortak olmuş ve yatırımları artırmaya çalışmıştır. Bu teşkilata “Ortaklık Teşkilatı” denilmiştir. Ticari alanda kullanılan “çek” kelimesi Moğollardan Avrupa’ya geçmiştir.

684 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım