Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Moğollar Yıkıldıktan Sonra Kurulan Devletler!!!

admin | 29 Kasım 2015 | Genel, Tarih

Moğolların parçalanmasıyla Altınorda, İlhanlılar, Çağatay Hanlığı ve Kubilay Hanlığı kurulmuştur. Bunlar;

Çağatay Hanlığı: 1227-1370 yılları arasında Maveraünnehir ve doğu Türkistan bölgesinde Çağatay Han tarafından kurulmuştur. Ülke yönetiminde Türkler hakimdir. Çağatay hanlığı Tarmaşirin zamanında İslamiyeti kabul etmiştir. Türkçe dillini kullanırlar ve Timur hanlığı tarafından son verilmiştir.

Altınorda; 1226-1502 yılları arasında varlığını sürdürmüş ve bankenti Saray’dır. Altınorda’nın kurucusu Batu Han’dır. Kıpçak bozkırları ile sınırlı olan ülke sınırlarını Macaristan’a kadar genişletmiş ve Rus Prensliklerini baskı altına almıştır. Devletin resmi dini Özbek Han zamanında İslamiyet olmuştur. Altınorda; Timurlular tarafından yıkıldı ve yıkılmasıyla Rus Prenslikler güç kazandı.

İlhanlılar: 1256-1353 yılları arasında Hülagu Han tarafından İran’da kuruldu. Tebriz başkent olup Gazan Mahmut Han zamanında İslamiyet’i resmi dini olarak kabul etti. Irak’ı alarak Abbasi Devletine son verdi. Buna karşılık Memluklar halifeliği himaye ederek Mısır’da bu kurumun varlığının sürmesi sağlanmıştır. Memluk Devleti, Ayn Calud ve Elbistan Savaşıyla İlhanlıları yenilgiye uğrattı. Moğol istilasını Suriye, Filistin ve Anadolu’da durdurmuştur.

1243 Kösedağ Savaşında Anadolu Selçuklu devleti’ni yenilgiye uğratarak Anadolu Selçuklu Devleti’nin sonunu hazırlarken yeni beyliklerin kurulmasına neden olmuştur. İlhanlılar 13 yüzyıla kadar bölgede etkili olmuştur. Türkçe ve Moğolca’yı kullanmışlardır. Uygur Alfabesi’ni Moğolcayla yazmışlardır.

Kubilay Hanlığı: 1260-1370 yılları arasında Cengiz Han’ın torunu Kubilay Han tarafından Çin’i egemenliği altına alarak ülke sınırları genişletilmiştir. Japonya, Birmanya, Hint denizindeki bazı adalar, Türkistan ve Moğolistan Kubilay Hanlığı sınırları içerisinde yer alır. Ancak bu topluluk Çin kültürü tarafından asimile olmuştur. Kubilay Hanlığı, Hıristiyanlık ve Budistlik inançlarını benimsemiştir. Ünlü gezgin Marko Polo Kubilay Hanlığı’na Papadan getirdiği mesajı iletmiştir.

1033 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım