Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Kuvayı Milliye’nin Kuruluşu!!!

admin | 01 Mayıs 2017 | Genel, Tarih

I. Dünya Savaşından Osmanlı devletinin yenik düşmesi, Mondros Ateşkes Antlaşması gereğince orduların terhis edilmesi, hükümetin halkın can ve mal güvenliğini koruyamaması, Anadolunun işgal edilmesine başlanmasıyla halkın yapılan işgallere karşı direniş ruhu artarak Kuva-ı Milliye’nin oluşumuna zemin hazırlamıştır.

Kuvayı Milliye: milli mücadelenin temelini oluşturan düzenli ordunun kurulmasına kadar işgal güçlerine karşı silahlı mücadale eden direniş kuvvetleridir. İşgallerin başlaması üzerine millet harekete geçerek Kuva-ı Milliye adı verilen direniş gruplarını oluşturdu. Bu grubun oluşmasında Türk subayları görev aldı. ilk Kuvayı Milliye teşkilatı Batı Anadolu’da Yunan işgaline karşı gerçekleşti. İşgallere karşı ilk silahlı direniş Güney Cephesi’nde Fransızlara karşı başladı. Hatay Dörtyolda gerçekleşen direniş kendiliğinden gerçekleşti. Sivas Kongresi’nde alınan kararlarla Güney Cephesi’nde Kuvayi Milliye’nin teşkilatlanması ve bu bölgelerdeki milli kuvvetlere her türlü yardım yapılması kabul edildi.

İzmir’in işgali ikinci direnişin temelini attı. Yunan kuvvetlerine karşı Kuvayı Milliye birlikleri oluşturuldu. Batı Anadolu’da Yunanistan’a karşı ilk olarak Ayvalık Cephesi açıldı. İzmir’in işgali üzerine Batı Anadolu’da Balıkesir milli direnişi merkezi durumuna geldi. Batı Anadolu’daki milli kuvvetler arasındaki birlik ve bareberliği sağlamak amacıyla Balıkesir’de Ali Fuat paşa başkanlığında bir kongre toplandı. 31 Temmuz 1919 yılında gerçekleşen bu kongrede yapılan savaşların çete savaşı görünümünden çıkarılması kararı alındı.  Daha sonra bölgede teşkilatlanmayı sağlamak için Balıkesir, Alaşehir ve Nazilli de kongreler yapıldı.

Ali Fuat Paşa, Sivas Kongresinden sonra Batı Anadolu’daki Kuvayı Milliye birliklerinin genel komutanlığına tayin edildi. Böylece Ayvalık, Soma, Akhisar, Salihli, Nazilli batısından geçen bir hat üzerinde milli mücadele tarihimizin batı cephesi kurulmuş oldu. Batı Anadolu’daki Kuvayı Milliye; teşkilat yönünden güçlü olduğundan 8 Kasım 1920 yılında düzenli ordunun kurulması kararanından sonra İsmet Paşa’nın gayretiyle yeni kurulan düzenli ordunun temelini oluşturdu. 1920 yılında Batı Cephesi’nde düzenli ordunun kurulmsından sonra Kuvayı Milliye gruplarının pek çoğu düzenli orduya katılmayı reddetti. Böylece Kuvayı Milliye’nin kaldırılmasında etkili oldu. Aslında Kuvayı Milliye; işgalleri tam olarak durduramadı, hukuk devleti anlayışına ters düşerek suçlu gördükleri üyelerini kendilerinin cezalandırdı, ihtiyaçları nedeniyle halka zaman zaman baskı uyguladı.

Kuvayı Milliye aslında; düşman işgallerine karşı oluşturulan, çete savaşıyla düşman işgaline karşı kayıplar verdiren bir gruptu. Başlangıçta Temsil Kurulu’na, TBMM açılınca Milli Savunma Bakanlığına bağlanmıştı. Kuvayı Milliye birlikleri arasında ilişki az olup kendi bölgelerini kurtarmaya çalışmışlardı. Ayrıcı milli mücadelenin ilk silahlı direniş gücü olmuşlardı. Düzenli ordunun temelini oluşturdu. Askeri bir disiplin ve hiyerarşiye sahip değildi. Düşmana zarar vermiş, ilerlemelerini geciktirmiş, ancak düşmanı yurttan atacak güce sahip olmamıştır. TBMM’ye karşı çıkarılan ayaklanmaları bastırmıştır. Türk köylerini, Ermeni ve Rum çetelerine karşı korumuş, düşman ilerleyişini geciktirerek örgütlenme süresini arttırmıştı. TBMM’nin ve düzenli ordunun kurulmasına zemin hazırlamıştır. Keyfi davranışları, halkı bazen güven vermemiş ve halkı tedirgin etmiştir. Düzenli ordu kurulunca Kuvayı Milliye birlikleri sona ermiş, ancak Kuvayı Milliye ruhu kesin zafere kadar yaşamıştır. Bazı Kuvayı Milliye şefleri belli bir otorite altına girmek istemediğinden, düzenli orduya katılmamışlar ve isyan çıkarmışlardır. Bunlardan bazıları; Çerkez Etem ve Demirci Mehmet Efe’dir. Ulusal bilincin uyanmasını sağlamıştır.

697 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım