Hoşgeldiniz  

KPSS tarih: İstiklal Marşı’nın Kabulü!!!

admin | 23 Aralık 2017 | Genel, Tarih

İstiklal Marşı 12 Mart 1921 yılında kabul edildi. Birinci İnönü zaferi yeni Türk devletine içte ve dışta itibar kazandırdı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen anayasa ile devletin temelleri daha da sağlamlaştırıldı. Fakat gücünü milletten alan bu yeni Türk Devleti’nin henüz bir milli marşı yoktu. Bunun için milletimizin ortak düşüncesini, duygusunu, heyecanını ve tarihten gelen hür ve bağımsız yaşama azmini dile getiren bir Marşı yazılması ihtiyaç haline geldi.

Bu anlayışla Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni kurulan milli devletin anlayışına uygun bir milli marş yazılması için Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla yarışma açtı. Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey bu Marşın Mehmet Akif tarafından yazılması istiyordu. Mehmet Akif ödül olduğu gerekçesiyle yarışmaya katılmadı. Yarışmada  birinciliğe layık kişiyi bulunamayınca şiir ve Mehmet Akif’te yazdırıldı.

İstiklal Marşı; Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış, Türk ordusunda ithaf edilmiştir. Zeki Üngör tarafından 1930 yılında bestelenmiştir. İlk kez 2. İnönü Savaşı ile okunmuştur. Devletleşmenin aşamalarından biri olan milli marşımızın kabulü bağımsızlık ve milliyetçilik ilkeleri ile ilişkilidir.

254 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım