Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: I. Dünya Savaşı’ndan Sonra Yapılan Barış Antlaşmaları!!!

admin | 25 Şubat 2017 | Genel, Tarih

18 Ocak 1919’da toplanan Paris Barış Konferansı’nda I. Dünya Savaşı’nı sona erdiren antlaşmaların taslağı belirlendi. Hazırlanan barış tasarıları İttifak Devletlerine ültimatom şekilnde imzalatıldı ve antlaşmaların başına Milletler Cemiyeti Paktı metin olarak konuldu. Böylece Milletler Cemiyeti’nin hukuki ve siyasi yönden kuruluşu sağlanmış oldu. Yapılan antlaşmalar;

Triyanon Antlaşması: 4 Haziran 1920 imzalandı. Macaristan ile imzalanan ve Sen-Jermen Antlaşması’nın tamamlayıcısı olan bu antlaşma ile; Macaristan’dan koparılan topraklar Çekoslavkya, Romanya ve Yugoslavya arasında paylaştırıldı. Mecburi askerlik kaldırıldı. Macar ordusu terhis edilecek, saedce küçük bir güvenlik gücü bıkarılacaktı.

Nöyyl Antlaşması: 27 Kasım 1919 yılında imzalandı. Bulgaristan ile imzalanan anlaşma ile Büyük Bulgaristan düşüncesi gerçekleşemedi. Güney Dobruca’yı Romanya’ya, Batı Trakya’yı Yunanistan’a bazı toprakları da Yugoslavya’a bıraktı. Güvenlik güçleri dışında askeri birlik kurulamayacaktı. İtilaf devletlerine tazminat ödeyecekti. İtilaf Devletlerine hiçbir şekilde saldırılmayacak ve bağlaşıkları ile anlaşma yapmayacaktı.

Sen-Jermen Antlaşması: 10 Eylül 1919 yılında Avusturya imzalandı. Avusturya ve Macaristan ayrı devletler haline geldi. Avusturya; Macaristan, Çekoslavakya ve Yugoslavya’nın bağımsızlığını tanıdı. Avusturya’da zorunlu askerlik kaldırıldı. Bir kısım topraklar İtalya’ya, Bosna Hersek, Yugoslavya’ya Macar nüfusunun yoğun olduğu bazı bölgeler Romanya’ya bırakıldı. Avusturya ağır ekonomik yükümlülükler altına girdi.

Versay Antlaşması: 28 Haziran 1919 yılında Almanya ile imzalandı. Alses-Loren Fransa’ya bırakıldı. Toprakların bir kısmını da Belçika’ya bırakıldı. Yeni kurulan Çekoslavakya, Polonya ve Litvanya’ya bazı toprakları verdi. Fransa, İtalya ve Belçika’nın kömür ihtiyacını karşılamayı kabul etti. Silah, cephane, denizaltı ve diğer savaş malzemesi üretmeyecek, donanmasını itilaf devletlerine bırakılacaktı. Savunma hatlarını iptal edecek ve savaş tazminatı ödeyecekti. Sömürgeler galip devletler arasında paylaşıldı. Bu antlaşmayla çok sayıda Alman halkı Almanya dışında kalmıştır. Almanya I. Dünya Savaşı öncesindeki süper güç olma özelliğini yitirdi. Birçok sınır ve azınlık sorununu beraberinde getiren bu anlaşma; Nazilerin Almanya’da iktidarı ele geçirmesine zemin hazırlamıştır. Bu anlaşma Almanya’nın kayıtsız şartsız teslim olmasına ve daha sonraki yıllarda II. Dünya Savaşı’nın çıkmasına neden olmuştur.

548 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım