01 Nisan 2017

KPSS Tarih: I. Dünya Savaşından Sonra Memleketin Durumu!!!

KPSS Tarih: I. Dünya Savaşından Sonra Memleketin Durumu!!!

İtilaf devletleri tarafından işgallerin başlamasıyla İstanbul’da sık sık hükümet değişimleri olmuştur. 8 Kasım 1918 yılında Ahmet İzzet Paşa hükümeti görevinden  ayrıldı ve yerine Tevfik Paşa hükümeti 11 Kasım 1918 yılında kuruldu. 3 Kasım 1918 tarihinde İstanbul fiilen işgal edildi. Bu arada Padişah Vahdettin yeni sadrazamın da teşvikiyle dört ay içinde seçimlere gitmek şartıyla Meclis-i Mebusan’ı feshetti. Osmanlı Mebuslar Meclisi 12 Ocak 1920 tarihine kadar kapalı kaldı. İstanbul’da karışıklıkların artması üzerine Tevfik Paşa hükemeti istifa etti ve yerine Damat Ferit Hükümeti 3 Mart 1919 yılında kuruldu. Damat Ferit görevinde kaldığ ısüre içinde yabancılara türlü tavizler vermekten başka birşey yapmadı. Bu sırada İzmir 15 Mayıs 1919 yılında resmen işgal edildi, Amiral Bristol raporu, Milne raporu ve Harbord raporu yayınlandı.

İzmir’in İşgali: izmir 15 Mayıs 1919 yılında resmen işgal edildi. Paris Barış Konferansı’nda büyük bir fırsat yakalayan Yunanlılar harekte geçtiler. Nedeni; Paris Barış Konferansı’nda Batı Anadolu’nun işgal hakkı Yunanlılara bırakılmıştı. Ancak Mondros Ateşkes Antlaşması’nda Yunanlıların böyle bir hakkı yoktu. Yunan başbakanı Türklerin İzmir’deki hristiyanları katletmeye hazırlandıklarını ve İtalya’nın İzmir’i işgal etmek üzere olduğuni ileri sürerek İzmir’in işgalini hızlandırmaya çalıştı. İtilaf devletleri, İzmir’in hemen işgal edilmesini kabul etti. Böylece Yunanistan İzmir’i 15 Mayıs 1919 yılında resmen işgal etti. Yunanlılara ilk kurşunu Gazeteci Hasan Tahsin sıktı. Bu olay üzerine Yunanlılar, Türkleri katletmeye başladı. İzmir’in işgali tehlikenin ne kadar büyük ve yakın olduğunu ortaya koymuş ve Kurtuluş Savaşı’nın başlamasını hızlandırmıştır. Ayrıca ABD’li Amiral Bristol başkanlığında İngiliz, Fransız e İtalya generallerinden oluşan bir heyet bölgeye gönderilmiştir. İzmir’in haksız işgali, yapılan katliamlar ve Osmanlı hükümetinin kayıtsızlığı milletin uyanmasına, şuurlanmasına, mitinglerin yapılmasına ve silahlı direnişe geçerek Kuva-i Milliye hareketinin başlamasına neden olmud. Bu işgal sonucu öncelikle Reddi İlhak Cemiyeti kuruldu.

Amiral Bristol raporu: Rapor 11 Ekim 1919 yılında yayanlanmıştır. Osmanlı Devleti’nin başvurusuyla Amerikalı Amiral Bristol’ün başkanlığında İtilaf Devletleri temsilcilerinin hazırladığı rapordur. Rapora göre; Yunanlıların katliam yaptıkları, olayın gerçek ve ilk sebebini din düşmanlığında aramak gerektiği, Yunanlıların İzmir’in haksız işgal ettiği, çünkü burada Türk halkının daha yoğun olduğu, Yunanlıların askerlerini çekip yerine İtilaf kuvvetlerinin gönderilmesi gerektiği belirtilmiştir. Böylece Türk Milli Mücadelesinin haklılığı uluslararası bir komisyon tarafından dünya kamuoyuna açıklanmıştır. Türk milli mücadelesini destekleyen uluslararası ilk belge yayınlanmış, Milli kuvvetler bu raporu mücadelelerinin haklılığını kanıtlayan bir belge olarak kullanmıştır. İtilaf Devletleri raporu dikkate almamışlardır.

Harbord Raporu: 25 Eylül 1919 yılında yayınlanan raporu Ermeni sorunu nedeniyle hazırlanmıştır. Doğu Anadolu’da Ermeniler azınlıktır. Türk nüfusu daha çoktur sonucuna varılmıştır. Bristol ve Harbord raporu Türklerin haklılığını gösteren raporlardır. Harbord raporunu ile ABD, Anadolu ile ilgili politikasını değiştirmiş ve Ermenilere olan desteğini çekmiştir.

Milne Raporu: 3 Kasım 1919 yılında hazırlanan rapor ile Batı Anadolu’da İtilaf Devletleri’ne bağlı kuvvetler ile Türk kuvvetleri arasında bir sınır çizilmesi gerektiğini öngören e General Milne tarafından oluşturulan rapordur. Amaç Yunanistan’ın Batı Anadolu’da daha fazla ilerlemesini sağlamaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.