Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Hatay Sorunu

admin | 18 Mart 2018 | Genel, Tarih

Hatay sorunu 30 Haziran 1939 yılında çözümlenmiştir. Ancak çözümlenme süreci ve Hatay’ın ülkeye katılımını Mustafa Kemal Atatürk görememiştir.

Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra Misakı Milli sınırları içinde Hatay’da yer almaktaydı. 1918 yılının Aralık ayında Fransız askerleri Hatay’ı işgal etti. Türkiye, Sakarya savaşını kazanmanmasından hemen sonra Fransa ile 20 Ekim 1921 yılında Ankara Antlaşması’nı imzaladı. Bu antlaşma ile Hatay, Bazı koşullarla Fransız mandası altındaki Suriye’ye bırakıldı. buna göre Fransa, bölgede özel bir yönetim kurucak ve Türk kültürünün gelişmesine engel olmayacaktı. Lozan Antlaşmasında da Ankara Antlaşması hükümleri uygulanmaya devam edildi.

Fransa 1936 yılında Suriye’nin bağımsızlığını tanıyınca Türkiye de Hatay’ın bağımsızlığı için harekete geçti. Konu, Milletler Cemiyeti’nde görüşüldü. Türkiye’nin kararlı tutumunu gören Milletler Cemiyeti, Hatay’a iç işlerinde bağımsız, dış işlerinde Suriye’ye bağlı bir statü tanıdı. Ancak Türkiye’nin istediği Hatay’ın tam bağımsız olmasıydı.

II Dünya Savaşı öncesi Avrupa’daki tedirginliğin artmasıyla Fransa, Doğu Akdeniz’in güvenliğini düşünerek Hatay meselesi için Türkiye ile görüşmeyi kabul etti. Türkiye ve Fransa arasında 4 Temmuz 1938 tarihinde bir dostluk antlaşması imzalandı. Hatay’ın bağımsızlığı bu iki devletin güvencesi altına alındı. Aynı gün Türk askerleri Hatay’a girdi. 24 Ağustos 1938 tarihnde Hatay’da seçimler tamamlandı. 2 Eylül’de toplanan Hatay Meclisi bağımsız devlet için Hatay Cumhuriyeti adını kabul ederek cumhurbaşkanlığına Tayfur Sökmen’i seçti. Hatay Millet Meclisi, 23 Haziran 1939 yılında Türkiye’ye katılma kararı aldı. 7 Temmuz 1939 yılında Hatay, Türkiye’nin bir vilayeti haline geldi.

144 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım