Hoşgeldiniz  

KPSS tarih: Eskişehir-Kütahya savaşı!!!

admin | 24 Aralık 2017 | Genel, Tarih

10 Temmuz ile 24 Temmuz 1921  yılında gerçekleşmiştir. II. İnönü’den sonra Yunanlılar yeni bir saldırı için hazırlıklara başladılar. Yunanlıların amacı bu sefer Ankara’ya kadar gelerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaktır. Savaş için Yunanistan’da seferberlik ilan edildi. Yunan Kuvvetleri yeni birliklerle güçlendirildi. İngilizler silah ve para yardımında bulundu. Hatta Savaşı kesin kazanacağından emin olan Yunan Kralı gazetecilere Ankara’da görüşmek için randevu vermişti. Yunanlılar 10 Temmuz’da saldırıya geçtiler. Türk ordusu bu sefer başarılı olamadı. Kayıplar vererek geri çekilmeye başladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Kemal Atatürk, Türk ordusunun daha fazla yıpranmaması için orduyu Sakarya’nın doğuşuna çekilme emri verdi. Bu emir 25 Temmuz 1921 yılında verildi.

Türk ordusunun başarısız olmasının nedenlerine bakıldığında; Türk ordusunun henüz  kuruluş aşamasında olması, ordunun 1. ve 2. İnönü savaşlarında yıpranmış olması, taaruz eğitiminin yeterli derecede yapılmaması gösterilebilir.

Savaşın önemi ve sonucuna bakıldığında; Eskişehir gibi önemli bir üst ilk kez düşman eline geçti. Mustafa Kemal’in orduyu Sakarya’nın doğusuna çekmesiyle şahsına karşı çok sert bir muhalefet yapılmasına neden oldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Mustafa Kemal Atatürk’e 3 aylık bir süre için başkomutan sıfatıyla tam yetki verdi. Böylece kararlar süratle alınacak ve uygulanacaktır. Tarih 5 Ağustos  1921 yılında gerçekleşti. Bu yetki ilk etapta 3 aylık için verilse de Mustafa Kemal Atatürk Cumhurbaşkanı seçilinceye kadar devam etmiştir.

Bu yenilgiye bütün yurtta ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde geniş yankıları ve paniğe sebep oldu. hükümet merkezinin ve Meclis’in Kayseri’ye taşınması tartışıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği üzerine Tekalif-i Milliye emirlerini 7 ve 8 Ağustos 1921 yılında yayınlandı. Batı Cephesi’nde kaybedilen tek savaştır. İtalyanlar, Anadolu’dan çekilme işlemlerini durdurmuşlardır. Fransızlar görüşmek için Ankara’ya gönderdiği temsilcilerini geri çağırmıştır.

264 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım