Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Eski Çağlarda Taş Anıtlar ve Piramitler!!!

admin | 18 Aralık 2015 | Genel, Tarih

Mısırlılar, Nil sayesinde fazla besin yetiştiriyorlardı. Böylece farklı işlerle de ilgilenebiliyorlardı. Mısır hükümdarları kendi hakimiyetleri, ulusun ve halkın büyüklüğünü göstermek için halkı kullanarak büyük anıtlar yaptırmışlardır. Böylece gelecek kuşaklara kalıcı eserler bırakabileceklerdi.

untitled

Mısırlı hükümdarlar büyük ve özenli evler inşaa ettirmeye başladılar. Firavun, hükümdarın adıydı. Ayrıca ulus için önemli kişiler kendileri için özel mezarlar yaptıyorlardı. Çünkü Mısır dini ölümden sonra hayatla önemli bir biçimde ilgileniyordu. Bu da ölümden sonra bedenin korunması gerektiği düşüncesini oluşturdu. Mezarlara mastaba ismi verilmişti.

MÖ 2686 yıllarında firavun Coser başa geçtiğinde büyüklüğünün anıtı olarak özellikle özenli bir mezar yaptırmaya karar verdi. Kralın her biri aşağıdakilerden daha küçük olan altı taştan mastabanın birbiri üzerine konulmasını denetleyen Imhotep adında bir danışmanı vardı. Sonuçta ortaya çıkan şekil temelde pramide benziyordu, ancak tıpkı modern gökdelenler gibi belirli aralıklarla üst katlar alt katlara nazaran daha geride inşaa edilmişti. Bu katlar bir devin tepeye tırmanmak için atacağı adımlara benzetildiğinden bu yapıya Basamaklı Piramit denir. Tabanı 120 metreye 105 metre ve yüksekliği neredeyse 60 metredir.

Basamaklı piramit inşaa edilen ilk büyük taştan yapıydı, şimdi de insanlar tarafından yapılan günümüze kadar gelen en eski yapıdır. Basamaklı Piramidin artından firavunlar sonraki birkaç yüzyılda insanlara boş zamanlarında gittiçe daha özenli piramitler inşaa ettirdiler. Daha büyük taşlar ve Firavun Kufu MÖ 2530 yıllarında hepsinin en büyüğü Büyük Piramit’in inşasını idare ettiğinde zirveye ulaşılmış oldu.

imagesCANA0RRB

Piramit bittiğinde kara şeklindeydi ve taban uzunluğu 226 metreydi, 65 dönümlük bir alanı kapsıyordu. Dört kenarı 144 metre yüksekliğe ulaşan bir noktaya doğru eşit eğimle çıkıyordu. Kaya dilimlerinden sağlam biçimde yapılmıştı; bunların her biri ortalama 2,5 ton ağırlığında ve tahminen 2.300.000 taneydi. Tabi su yoluyla, Nil’in yukarılarındaki taş ocaklarından yani 965 km öteden getirilmişti.

Bu kaya dilimlerinin arasında kralın tabutunu, mumyasını ve ölümden sonraki hazinelerini içeren devasa yığının merkezine yakın bir yerde, bir odaya açılan geçitler vardı.

Bu türden büyük, mağrur yapılara duyulan heves fazla uzun sürmedi. Bunları inşa etmek Mısır için bile çok fazla zaman ve iş gerektirebiliyordu. Fakat bazıları kullanışlı, bazıları sembolik ve yine bazıları mağrur büyük yapılar inşaa etme dürtüsü insanlığı hiç terk etmedi. Ortaçağ’dan kalma bazı katedraller sonunda yükseklik olarak yaklaşık 3500 yıl sonra piramitleri geçtiler.

745 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım