Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Cumhuriyet Dönemi Kültür ve Sanat!

admin | 12 Şubat 2018 | Genel, Tarih

Sanat, kültürü meydana getiren unsurlardan biridir. Atatürk, Türk sanatının araştırılmasını, Türk toplumuna ve dünyaya tanıtılmasını istiyordu. Bunun için imkanlar sağladı, yol gösterdi, teşvik etti. SAnatı ve sanatçıyı öven sözler söyledi. Cumhuriyet döneminde müzik eğitimine büyük önem verilmiş, müzik öğretmeni ve sanatçı yetiştirmeye öncelikle önem verilmiştir. Bu amaçla 1 Kasım 1924 tarihinde Ankara’da Musiki Muallim Mektebi açılmıştır. Musiki Muallim Mektebi, 1934 yılına kadar faaliyetlerini sürdürmüştür. 1934 yılında kabul edilen yasa ile Ankara’da bir Milli Musiki ve Temsil Akademisi kurulmuş ve Musiki Muallim Mektebi, bu akademiye bağlanmıştır. Musiki Muallim Mektebi, 1937-1938 eğitim-öğretim yılına gelindiğinde ise Gazi Eğitim Enstitüsü’ne aktarılmıştır. Bu okul ülkemizde müzik alanında önemli bir eğitim yuvası olmuştur.

Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren güzel sanatların bütün dallarında olduğu gibi resim ve heykel sanatında büyük gelişmeler oldu. Ülkemizde yalnızca Osman Hamdi Beyin kurduğu Güzel Sanatlar Okulu bulunmaktaydı. Buna karşın Cumhuriyetle birlikte yeni okullar açılmış ve bu okullarda çok sayıda sanatçı yetiştirilmiştir. Cumhuriyetin kuruluşunun onuncu yıl dönümünde ülkemizin çeşitli yerlerine, Yurt Gezileri adı altında ressamlar gönderildi. Bu ressamlarımızın yaptığı eserler Ankara’da Türk İnkilap Sergisi adı altında sergilenmiş ve serginin açılışını da Mustafa Kemal Atatürk tarafından yapılmıştır. Dönemin çok ses getiren etkinliklerinden biri olan serginin konusu Kurtuluş Savaşı ve Atatürk Devrimleri idi.

Bizzat Atatürk’ün yönlendirmesiyle, 1937 yılında İstanbul’da Resim ve Heykel Müzesi açılmıştır. Avrupa’ya resim, heykel ve müzik öğrenimi için öğrenciler gönderildi. 1936 yılında Ankara Devlet Konservatuarı kuruldu. Tiyatro için yurt dışından uzmanlar getirildi. Böylece çağdaş Türk sanatının oluşması sağlandı.

Atatürk, Türk sporunun öğreticilerinin yetiştirilmesi konusunda da çaba göstermiştir. Bunun için Çapa Muallim Mektebi’nde beden eğitimi öğretmeni yetiştirmek üzere bir kurs açılmıştır, daha sonra bu alanda okular kurulmuştur. Atatürk, bu konu üzerinde büyük bir titizlikle durduğundan bunu da yeterli görmemiştir. Türk sporunun temelini oluşturacak beden eğitimi ve spor uzmanlarının yetiştirilmesi meselesi çözüme kavuşturulurken Türk sporunun diğer meseleleri de ele alınmıştır. Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı, Türk sporunun ilk resmi örgütü olarak bu dönemde faaliyete geçmiştir. Bu örgütün durumu, Bakanlar Kurulunun 16 Ocak 1924 tarihli toplantısında ele alınmış ve böylece Türkiye’de devlet ilk kez spora ve sporcuya yardım elini uzatmıştır. Atatürk’ün atlı sporlara özel bir merakı ve sevgisi vardı. Kendisi de iyi bir binici olan Atatürk, atlı sporları daima özendirmiştir. Onun bu yoldaki emir ve direktifleriyle Türk atlı sporları olumlu bir gelişme kaydetmiştir.

217 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım