Hoşgeldiniz  

KPSS tarih: Büyük Taarruz (Başkomutanlık Meydan Muhaberesi)!!!

admin | 24 Aralık 2017 | Genel, Tarih

Büyük Taarruz 26 Ağustos 1922 yılında gerçekleşti. Sakarya zaferinden sonra Türk ordusu düşmana son darbeyi vurabilmek için taarruz hazırlıklarına başlamış, bu hazırlıklar büyük bir gizlilik içinde yaklaşık bir yıl sürmüştür. 20 Temmuz 1922’de Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlık görevi süresiz olarak uzatıldı. Hazırlıklar tam bir disiplin ve gizlilik içinde sürdürüldü. Diğer cephelerden takviye birlikler getirildi.

6 Ağustos’ta Batı Cephesi karargahının bulunduğu Akşehir’de komutanlarla son bir durum değerlendirmesi yapan başkomutan Mustafa Kemal Atatürk taarruz için hazır beklenmesine emretti. 26 Ağustos sabahı Türk topçusunun yoğun ateşi ile başlayan Türk taarruzu Yunanlıları şaşkına çevirdi. 30 Ağustos’ta bizzat başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün emrindeki ordumuz Başkomutanlık yani Dumlupınar Meydan Savaşı’nda Yunan ordusunun direnme gücünü tamamen yok etti. Bu imha  muhaberesinden kurtulabilen dağınık Yunan birlikleri hızla çekilmeye başladı.

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk bu sırada şu tarihe buyruğunu verdi. “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri” bu emir gereğince kaçan düşman hızla takip edildi. Yunanlılar kaçarken son ihanetten de yapıyor geçtikleri yerlerde evleri ve tarlaları ateşe veriyorlardı. 9  Eylül’de ordumuzu İzmir’e girdi. 18 Eylül 1922’de Batı Anadolu Yunan askerlerinden tamamen temizlenmiş oldu. Büyük Taarruz ve Kurtuluş Savaşı’nın askeri safhası bitmiş oldu sonraki süreçte diplomatik ilişkiler önem kazandı.

250 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım