Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Büyük Selçuklu Devletinin Dağılışı 1157!!

admin | 29 Kasım 2015 | Genel, Tarih

Melikşah’ın ölümüden sonra Suriye, Anadolu, Kirman Selçukluları merkezden ayrılarak bağımsızlıklarını ilan ettiler. Merkezde ise Melikşah’ın çocukları arasında taht kavgaları başladı.

Fetret Devri’de denilen bu dönemde Berkyaruk başa geçmiştir. Haçlı Seferleri de bu döneme rastlamaktadır. Sırasıyla Mehmet Tapar, Sencer tahta oturmuşlardır. Selçukluların son hükümdarı Sencer, Gaznelilerle savaştı. Karahanlıları egemenliği altına aldı. Ancak asıl büyük tehlike Haçlı orduları ile Karahitaylar’dı.

Katvan Savaşıyla (1141) Sencer, Karahitaylara yenilince devlet yeniden çökme sürecine girdi. 1157’de Sencer’in ölümüyle devlet tamamen yıkıldı.

Selçukluların Yıkılış Nedenleri;

Selçuklu prenslerinin ayaklanması,

Veraset sistemi,

Şii Fatımi ve Batınilerin çalışmaları,

Atabeylerin zararlı çalışmaları,

Haçlı Seferleri,

Türkmenlerin küstürlümesi,

Halifelerin eski güçlerine ulaşmak istemeleri,

Moğol baskısı,

Selçuklu Devletinin zayıflamasıyla şehzadeler bulundukları bölgelerde devlet kurmaya başladı. Sultan Sencer’in ölümünden sonra bağımsızlıklarını ilan ettiler.

Horasan ve Irak Selçukluları,

Kirman Selçukluları,

Suriye Selçukluları,

Türkiye Selçukları bunlardan bazılarıdır.

Ayrıca şehzade eğitmeni olan tecrübeli devlet adamları yani Atabey’ler de devletin zayıflamasından yararlanarak devlet kurmuşlardır. Bunlar kısaca;

Azerbaycan’da İldenizoğulları,

Fars’ta Salgurlular,

Musul ve Halep’te Zengiler,

Erbil’de Beytekinoğulları,

Şam’da Böriler’dir.

Büyük Selçuklu Devleti; Anadolu’yu Türk yurdu haline getirmek için çalışmış, kalabalık Türkmen kabilelerini Bizans sınırına getirerek Türkleşmeyi ve kalıcılığı arttırmıştır. Anadolu’da Türk tarihinin başlamasında büyük rol oynadı. İslam birliği için Haçlı ve Şii Büveyhoğulları ile mücadele ettiler. İslam kültürü ile Türk siyasi ve sosyal hayatını pekiştirdiler. Kendilerinden sonraki oluşacak Türk devletlerine örnek teşkil ettiler.

827 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım