Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Balkan Antantı

admin | 18 Mart 2018 | Genel, Tarih

Balkan Antantı 9 Şubat 1934 yılında imzalandı. Kurulmasının nedeni; Türkiye’nin, Lozan’dan sonra Balkan devletleriyle ilişkilerini geliştirmesi, Balkan devletleri arasındaki bazı anlaşmazlıkların çözülmesi, 1933 yılından sonra İtalya ve Almanya’nın hızla silahlanmaya başlamaları ve Oniki Ada’ya sahip olan İtalya’nın Balkanlar ve Doğu Akdeniz’de yayılmacı politika izlemesidir.

Zamanın şartları Balkan devletleri arasında işbirliği ve yakınlaşma eğilimini doğurdu. Bu durum karşısında Türkiye, Romanya, Yugoslavya ve Yunanistan 9 Şubat 1934 yılında Balkan Antantı’nı imzaladı. Arnavutluk İtalya’nın etkisi altında bulunduğundan; Bulgaristan ise Yunanistan, Yugoslavya ve Romanya’dan toprak isteğinde bulunması nedeniyle antantın dışında kalmıştır.

Böylece; Devletlerin, toprak bütünlüğüne saygı, sınırların güvence altına alınması, iç işlerine müdahale edilmemesi, ekonomik konularda karşılıklı işbirliği yapılması kararları alındı.

Sonuçları; imza atan devletler sınırlarını korumak ve bölgedeki mevcut durumu değiştirmek isteyen devletlere karşı önlem almayı amaçlamışlardır. Ortak savunmayı öngören bir antlaşmadır. Atatürk’ün ileri görüşlülüğü ve barışçı çabalarının eseridir. Balkanlarda barış dönemi başlamış Türkiye batı sınırını (Bulgaristan sınırı dışında) güvence altına almıştır. Türkiye bölge ve dünya barışına katkıda bulunmuş, Türk-Yunan ilişkileri gelişmiştir. 1936 yılında Montrö Konferansı’nda boğazlar statüsünün Türkiye lehine değiştirilmesinde antantın üyelerinin dayanışma politikası izlemişlerdir. 1937 yılından itibaren başlayan İtalya ve Almanya’nın Balkan birliğini parçalamaya yönelik eylemleri bu örgütü zayıflatmıştı. Bulgaristan ile Yugoslavya arasında 1937 yılında imzalanan antlaşma Balkan antantı’na büyük, darbe indirdi. II. Dünya Savaşı’nın Balkanlara sıçraması ile bu antlaşma önemini kaybetmiştir.

196 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım