Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Ankara’nın Başkent Olması ve Cumhuriyetin İlanından Önceki Gelişmeler!!

admin | 06 Eylül 2015 | Genel, Tarih

 

Cumhuriyetin ilanından önce I. TBMM muhalefetin artması ve bu meclisin yıpranması nedeniyle 1 Nisan 1923 de seçimlerin yenilenmesine karar verildi. Yapılan seçimler sonucu II. TBMM 11 Ağustos 1923 de Lozan Barış Antlaşması’nı onayladı. Yapacağı köklü inkilap hareketleriyle inkilap meclisi niteliği kazanan II. TBMM 1 Ekim 1927 yılına kadar çalıştı.

9 Eylül 1923 de Türkiye’nin ilk siyasi partisi olan Halk Fırkası kuruldu. Cumhuriyetin ilanından sonra Cumhuriyet Halk Partisi adını aldı.

1 Ekim 1923 de Türk ortası İstanbul’a girdi. 13 Ekim 1923 de Ankara başkent ilan edildi.

İtilaf devletlerinin İstanbul’u boşaltmasına kadar yeni hükümetin merkezinin neresi olacağı sorunu çok ciddi sorunlar yaşatmıştır. Bazı kesimler hükümetin İstanbul’a taşınması gerektiğini düşünüyordu. Ancak bu fikir güvenlik gerekçesiyle sakıncalı bulunduğundan uzun tartışmalar sonucu Ankara’nın Türk devletinin merkezi olmasına karar verildi.

Ankara; coğrafi konumu yani önemli yollar üzerinde bulunması ve güvenilir yerde olması, milli mücadelenin merkezi olması ve yeni Türk devletinin Osmanlı Devleti’nin devamı olmadığını göstermesi düşünülmüştür.

852 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım