Hoşgeldiniz  

KPSS tarih: 1923- 1938 Yıllar Arasında Dış Politika ve İç Olaylar!!!

admin | 03 Mart 2018 | Genel, Tarih

1923 ile 1938 yılları arasında dış politika ve iç olaylara bakıldığında; bir devletin diğer devletlerle ilişkilerinde göz önünde bulundurduğu ilkeler o devletin dış politikasını belirler. Dış politikanın belirlenmesinde etkili olan güç unsurları; askeri, siyasi, ekonomik, kültürel, jeopolitik vs  güçlerdir. Türkiye’nin siyasi coğrafi durumu; dünyanın en önemlilerinden biri üzerinde bulunması, kıtaları birbirine bağlanması itibariyle özel bölge yer ve önem taşımaktadır.

Atatürk, milli dış politikada; Türkiye’nin bağımsızlığından, milli sınırlarından, devletlerin eşitliği ilkesinden, uluslararası hukukun saygıdan asla ödün vermeyen bir siyaset izlemiştir. Ayrıca Atatürk, dış politika uygulamalarında diğer devletlerin iç politikalarından ve yönetim sistemlerinden etkilenmemeye özen göstermiştir. Dış politikada belirlenen bu ilkeler ışığında Türkiye’nin milli politikası yurtta barış dünyada barış olmuştur.

Lozan Barış Antlaşması, Türkiye ile itilaf devletleri arasında eşit şartlara göre yapılmıştır. Bu antlaşma Türkiye’nin uluslararası ilişkilerin temelini oluşturmuştur. Böylece Türkiye, dünya devletleriyle yeni bir siyasi ve hukuki düzen kurmuştur. Bu düzen siyasi yönüyle günümüzde de devam etmektedir.

Lozan Barış Antlaşması’nın ardından stratejik önemi artan Türkiye sağlam temellere dayalı bir dış politika izlemeye başlamıştır. Bu yeni dönemde Atatürk’ün söz ve düşünceleri dış politikaya yön vermiştir. Bu politika her şeyden önce ülke sınırlarını korumaya dayalıdır. Türkiye yeni toprak kazanma amacında olmamış komşularıyla barışın korunması için çalışmıştır. Türkiye uluslararası toplantılar ve ziyaretlerle dünya devletleri ile iyi ilişkiler kurmuştur.

Milli Dış Politika Esaslarımız;

Öncelikle milli gücümüze dayanmak ve bağımsızlığımızı üstün tutmak,

Milli sınırlar içinde kalmak,

Gerçekçi ve barışçı olmak,

Uluslararası ilişkilerde eşitliğe dayanan ilişkiler kurmak,

Milli politikayı yürütürken iç teşkilatı dikkate almak,

Başka devletlerin politika ve yönetim sistemlerinden etkilenmemek,

Devletler arasındaki meselelerin hukuki yollardan, diploması yoluyla ve eşitlik ilkesi ile çözümlemektir.

1923 ve 1938 DIŞ POLİTİKASI

1923-1930: Bu dönemde Türkiye, Lozan’da kalan ve karara bağlanamayan meselelerle uğraştı. Bunlar, İngiltere ile Musul, Fransa ile Suriye sınırı ve borçlar, Yunanistan ile nüfus mübadelesidir. Bu sorunlardan Musul hariç diğerleri, Türkiye’nin istediği biçimde çözümlenmiştir.

1930-1935: Türkiye 1930 yıllarında büyük ölçüde dış ve iç meseleleri halletmiş olarak girdi. Avrupalı ülkelerle diyalog başlatıldı, batıya yöneliş hızlandı. Temmuz 1932 yılında İngiltere ve Fransa’nın etkili olduğu Milletler Cemiyeti’ne üye oldu. Atatürk, bununla yetinmedi, Yunanistan’ın da içinde bulunuduğu Balkan Atlantı’nı 9 Şubat 1934 yılında kurdu. Böylelikle Batı sınırları korunma altına alındı.

1935-1398: İtalya’nın 1935 yılında Habeşistan’a saldırması ile Doğu Akdeniz’de ortaya çıkan tehlikeli durum, sonucu Montrö Boğazlar Sözleşmesi 1936 yılında imzalandı. Böylece Boğazlar sorunu çözülmüş oldu. Ardından Türkiye’nin önderliğinde İran, Irak, Afganistan’ın da içinde bulunduğu Sadabat Paktı 1937 yılında imzalandı.

 

209 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım