Hoşgeldiniz  

KPSS Coğrafya: Türkiye’de Ormanlar!!

admin | 08 Ağustos 2015 | Coğrafya, Genel

 

Türkiye’de ormanlar geniş yapraklı ve iğne yapraklar diye iki kısma ayrılır.

Geniş yapraklı ormanlar; kayın, meşe, kestane, ıhlamur, dişbudak, gürgün, akçaağaç, karağaçtan oluşur.

İğne yapraklı ormanlar: ladin, sarıçam, köknar, kızılçam, karaçamdan oluşur.

Karadeniz ormanları; Türkiye ormanlarının %25 karadeniz bölgesinde görülür. Nem ve yağış fazladır. Bu nedenle bitki örtüsü gür, ve çeşit bakımından fazladır. Bu ormanlar doğudan batıya alçaktan yükseğe, kuzeyden güneye doğru yükselti ve yağışın değişmesine paralel olarak farklılaşır. Karadeniz kıyılarında geniş yapraklı ormanlar bulunurken, dağların yüksek kesimlerinde iğne yapraklı ormanlar görülür.

Batı Anadolu Ormanları: Çanakkale ile Ege kıyılarında görülür. Kuzeyde Karadeniz ormanlarındaki benzerlik güneye doğru Akdeniz ormanlarına dönüşür. Özellikle kızılçam, karaçam ve kayın ormanları görülür.

Akdeniz Ormanları: Karadeniz ormanlarından farkı kurak ortama dayanıklı olmalarıdır. Kıyıdan 1000 metreye kadar çıkan maki kuşağının sona erdiği yerde başlayan orman kuşağı Toros Dağları boyunca uzanır. Sadece kuraklığa dayanabilen iğne yapraklı orman kuşağı yer alır. Bu ormanlar Karadeniz ormanları kadar gür değildir. Akdeniz kıyı kuşağında kızılçam ormanları, Akdeniz dağ kuşağında sedir ormanları ile karaçam ormanları ve göller yöresinde meşe ormanları, Nur Dağı yüksek kısımlarında kayın, meşe ve gürgen ormanları bulunur.

Doğu ve İç Anadolu Ormanları: İç kesimlerde sık olmamakla birlikte dağların yağış alan yüksek yerlerinde bulunurlar. Daha alçak yerlerde ise insanların tahribi sonucu yok edilmiş orman artıkları olan tek tük ağaçlar vardır. Bu bölgelerde meşe ormanları hakimdir.

1911 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım