Hoşgeldiniz  

KPSS Coğrafya: Türkiye’de Nüfus Yoğunluğu!!!

admin | 13 Ağustos 2015 | Coğrafya, Genel

 

Nüfus yoğunluğu; belirli bir alanda yaşayan toplam insan sayısının birim alana oranını ifade eder. Nüfus yoğunluğu üç farklı şekilde ifade edilir.

Aritmetik Ortalama;

Aritmetik Nüfus Yoğunlu = Toplam Nüfus / Yüz Ölçümü

Bir ülkede yaşayanların ülke yüz ölçümüne bölünmesi ile elde edilir. Kilometrekareye düşen insan sayısıdır.

Marmara Bölgesi, aritmetik nüfus yoğunluğunun en çok, Doğu Anadolu Bölgesi ise en az olduğu bölgedir.

Nüfus miktarı ile nüfus yoğunluğu farklı şeylerdir. Örneğin; Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin nüfus miktarı İç Anadolu Bölgesi’nden az olmasına rağmen nüfus yoğunluğu fazladır. Bunun nedeni Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin yüz ölçümünün İç Anadolu’dan küçük olmasıdır.

2007 yılı sayamı sonuçlarına göre ülkemizde km2 92 kişi düşmektedir. Buna göre son sayımdan bu yana aritmetik yoğunluk yalnızca 4 kişi artmıştır. 2012 verilere göre km2 97 kişi düşmektedir.

Fizyolojik Nüfus Yoğunluğu;

Fizyolojik Nüfus Yoğunluğu = Toplam Nüfus / Tarım Alanı

Toplam nüfusun, tarımsal araziye bölümünden elde edilen oranıdır.

Türkiye’de fizyolojik nüfus yoğunluğu ilden ile farklılık gösterir. Bu farklılıkta; il arazisinin derecesi, tarıma uygunluk derecesi, illerin toplam nüfus büyüklükleri etkili olmaktadır.

Fizyolojik nüfusun en fazla olduğu bölge Marmara, en az olduğu bölge İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’dur.

Tarımsal Nüfus Yoğunluğu;

Tarımsal Nüfus Yoğunluğu = Tarımla Uğraşan Nüfus / Tarım Alanı

Bir ülkede veya herhangi bir sahada, tarım ve hayvancılıkla geçinen nüfusun, tarımsal alana bölünmesiyle elde edilen nüfus yoğunluğudur.

Tarımsal nüfus yoğunluğu, tarımsal alanda km2 ye kaç çiftçi düşüğü konusunda bir fikir sahibi olmamızı sağlar.

Türkiye’de bölgeler arasında tarımsal nüfus yoğunluğundaki farklılık; yer şekillerinin dağlık ve ovalık olmasına, tarımda çalışan nüfusun miktarına bağlıdır.

Tarımsal nüfus yoğunluğu dağlık alanlarda fazla, geniş tarımsal ovalarda ise düşüktür. Ayrıca ülkemizde tarımsal nüfus yoğunluğu kırsal alanlardan büyük kentlere yapılan göçler nedeniyle giderek azalmaktadır.

Rize, Artvin ve Hakkari gibi tarım topraklarının az olduğu illerde tarımsal nüfus yoğunluğu fazla iken Konya, Şanlıurfa, Edirne gibi geniş tarım alanlarının bulunduğu illerde ise tarımsal nüfus yoğunluğu azalmaktadır.

Karadeniz ve Doğu Anadolu dağlık olduğundan tarımsal nüfus yoğunluğu fazla, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da ovalık alanlar fazla olduğundan tarımsal nüfus yoğunluğu azdır.

Aritmetik, tarımsal ve fizyolojik yoğunluklar nüfusun ülke içindeki dağılışını tam olarak ortaa koyamaz. Çünkü her üç yoğunluk metodu da nüfusun araziye eşit dağıtıldığı varsayımına dayanmaktadır. Oysa nüfusun araziye eşit olarak dağılabilmesi mümkün değildir.

3101 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

KPSS Coğrafya: Türkiye’de Nüfus Yoğunluğu!!! için 1 yorum

  1. haruncan dedi ki:

    2+2neden 5yapar

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım