Hoşgeldiniz  

KPSS Coğrafya: Türkiye’de Nüfus ve Nüfus Sayımı!!

admin | 13 Ağustos 2015 | Coğrafya, Genel

 

Nüfus sayımı neden yapılır;

Ülke nüfus miktarını belirlemek,

Kent ve kır nüfusunu belirlemek,

Yaş grubunu belirlemek,

Nüfusun eğitim durumunu belirlemek,

Nüfusun cinsiyet oranını belirlemek,

Nüfusun meslek durumunu belirlemek,

Nüfus hareketlerini gözlemlemek,

Sınırları belli bir toprak parçası üzerinde yaşayan insan sayısına nüfus denir. Nüfus sayımı nüfus genel özelliklerini belirlemek için yapılır. Bir ülkenin kalkınmasında alınan kararların amaçlanan hedeflere ulaşması için mevcut kaynakların bilinmesi gerekir. Bu kaynaklardan biri de insandır. Bir ülkedeki nüfusun miktarı, niteliği ekonomik faaliyetlere göre dağılımı, yaş grubu ve cinsiyet yapısı gibi özelliklerin bilinmesi gerekir ki gerçek bir kalkınma planı yapılabilsin.

Bir ülkedeki toplam insan sayısı kadar bu nüfusun ekonomik faaliyetlere gerek üretici gerekse tüketici olarak katılması da önemlidir. Nüfus bir ülke için hem önemli bir güç hem de kaynaktır. İnsan kaynağı doğru ve planlı olarak kullanıldığı zaman ülkelerin kalkınması ve gelişmesi gerçekleşir.

Osmanlı devletinde ilk nüfus sayımı II. Mahmut döneminde 1831 yılında asker ve vergi yükümlülerini belirlemeye yönelik olarak yapılmıştır. Cumhuriyet döneminde ilk nüfus sayımı 1927 yılında gerçekleşmiştir. 1935 yılından sonraki nüfus sayımından sonra 1990 yılına kadar sonu 0 ve 5 ile biten rakamlarda, 1990 yılından sonra ise 10 bir yapılmasına karar verilmiştir. Günümüzde ise adrese dayalı yani mernis kaydına dayalı nüfus sayımı yapılmaktadır.

1116 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım