Hoşgeldiniz  

KPSS Coğrafya: Türkiye’de Nüfus Dağılışında Fiziki Faktörler!!

admin | 12 Ağustos 2015 | Coğrafya, Genel

 

Türkiye’de nüfusun dağılışı dengesizdir. Nüfus yoğunluğunun dağılış haritası incelendiğinde nüfusu büyük bir kısmının elverişli iklim, tarım ve ulaşım şartlarına sahip olan kıyı kesimde toplandığı görülür. Buna karşılık yurdumuzun yüksek, engebeli ve karasal iklim şartlarına sahip kesimleri seyrek nüfusludur.

Fiziki Faktörler;

Yer Şekilleri; Nüfusun dağılışı üzerinde yükselti, eğim, bakı ve dağların uzanış yönünün etkisi vardır. Ülkemizde genel olarak yükselti azaldıkça nüfus nüfus yoğunluğu artmaktadır. Nüfusumuzun %85 inden fazlası kıyı ovaları, iç ovalar ile alçak plato alanlarında toplanmıştır. Buna karşılık dağlık alanlarda nüfus az ve dağınıktır. Ülkemizde düz veya az eğimli araziler sık nüfusludur. Ayrıca kuzey yarım kürede yer alan ülkemizin dağlık alanlarının güney yamaçları kuzey yamaçlarından daha fazla nüfusludur. Ayrıca kuzey yarım kürede yer alan ülkemizin dağlık alanlarının güney yamaçları kuzey yamaçlarından daha fazla nüfusludur. Çünkü kuzey ve güney yarım kürelerde Ekvator’a dönek olan yamaçlar daha fazla ısınır. Dağların uzanış yönü de nüfus dağılışında etkilidir. Örneğin Karadeniz ve Akdeniz’de dağlar kıyıya paralel uzandığı için kıyıya dönük yamaçlar daha yoğun nüfuslu iken dağların denize dik uzandığı Ege Bölgesi’nde nüfus dağların arasındaki verimli çöküntü ovalarında işlek yollar boyunca yoğunlaşmıştır.

İklim Özellikleri; ülkemizde nüfusun yoğun olduğu yerlerin, genelde kıyı bölgeler olmasında ılıman iklimin büyük etkisi vardır. Kurak ve kışları soğuk geçen yerlerde nüfus yoğunluğu azalır. Örneğin, Doğu Anadolu Bölgesi nüfus yoğunluğunun en az olduğu bölgedir. Bunun nedeni iklim şartlarının ekonomik faaliyetleri kısıtlamasıdır. Yurdumuzda bol yağış almasına rağmen az nüfuslu olan yerler de vardır. Örneğin, Menteşe dağlık yöresi, Toroslar ve Doğu Anadolu yüksek kesimleri bol yağış aldıkları halde seyrek nüfusludur. Bunun nedeni yüksek ve engebeli arazi şartlarının ekip, biçme ve yerleşme olanaklarını kısıtlamalıdır.

Toprak Özellikleri; Verimli toprakların bulunduğu alanlarda nüfus kalabalık iken Çukurova, Gediz, Menderes özellikle verimsiz toprakların bulunduğu yerlerde nüfus çok azdır. Örneğin Tuz gölü çevresi, Obruk platosu,

Bitki örtüsü; Nüfus dağılışında önemli etkenlerden biri de bitki örtüsüdür. Örneğin, ormanların yoğun olduğu yerlerde nüfus az ve seyrektir. Bunun en önemli nedeni ormanlık alanlarda tarıma ve yerleşmeye elverişli alanların çok sınırlı olmasıdır.

Su kaynakları; Ülkemizde nüfusun büyük bir kısmı su kenarlarının çevresinde toplanmıştır, içme ve kullanma suyunun temini, tarımda ve sanayide suya ihtiyaç duyulması nedeniyle yurdumuzdaki birçok yerleşim birimi genellikle su kaynaklarının yakınında kurulmuştur.

771 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım