Hoşgeldiniz  

KPSS Coğrafya: Türkiye’de Nüfus Artışının Sonuçları!!

admin | 12 Ağustos 2015 | Coğrafya, Genel

 

Nüfus artışı ile kalkınma hızı arasındaki ilişki;

Gelişim Hızları; Nüfus artışı kalkınma hızından düşük ise ülkenin gelişimi hızlanır.

Gelişim Yavaşlar; Nüfus artışı kalkınma hızından yüksek ise ülkenin gelişimi yavaşlar.

Nüfus artışının olumlu sonuçları; mal ve hizmete talep artar, vergi geliri artar, üretim artar, işçi ücretleri düşer, piyasa genişler ve yeni yatırım sahaları açılır.

Nüfus artışının olumsuz sonuçları; işsizlik artar, kalkınma hızı azalır, kişi başına düşen milli gelir azalır, tasarruflar azalır, tüketim artar, göçler artar, hızlı şehirleşme görülür, belediye hizmetleri zorlaşır, nüfusa bağlı yatırımlar artar, çevre kirliliği artar, ihracat azalır, konut sıkıntısı yaşanır, gecekondulaşma artar, gelir dağılımında dengesizlik olur, eğitim ve sağlık hizmetleri yetersiz kalır, doğal kaynaklar aşırı kullanılır.

Bir ülkenin nüfusunun sayısından çok yapısı önem taşımaktadır. İyi eğitilmiş, bilgi düzeyi yüksek, iyi beslenen, sağlıklı bir nüfus ülkenin gelişiminde önemli rol oynar. Nitelikli iş gücünden oluşan ekonomik yapı kısa sürede ilerleme sağlar. Bir ülkenin kalkınabilmesi ve bunu sürdürebilmesi için ekonomik gelişme hızının nüfus artış hızından yüksek olması gerekmektedir.

Nüfus artış hızı açısından ülkeler kıyaslandığında bu hızın gelişmiş ülkelerde çok düşük, az gelişmiş ülkelerde ise çok yüksek olduğu görülür.

978 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım