Hoşgeldiniz  

KPSS Coğrafya: Türkiye’de Maki, Bozkır ve Dağ Çayırları!!

admin | 08 Ağustos 2015 | Coğrafya, Genel

 

Türkiye’de ormanlar hariç maki, bozkır ve dağ çayırları görülmektedir.

Bozkır: İklim şartlarının ağaç yetişmesine uygun olmadığı yarı kurak yerlerdeki otsu, dekinsi küçük çalı topluluklarıdır. İlkbahar aylarında yemyeşil olan bu ot toplulukları, yaz kuraklığı ile sapsarı kurak ve çorak çalı topluluğuna dönüşür. İç bölgelerimizdeki alçak alanlarda yayılan bozkırlar yağışın arttığı dağ yamaçlarında yerlerini iğne yapkaklı ormanlara bırakır. İç Anadolu’da birçok yerde bu ormana geçiş kuşağı birden olmaz çünkü insanların tahribi sonucu eskiden orman olan alanlar tek tük ağaçlardan ibaret olan antropojen bozkırlara döşünmüştür. Doğu Anadolu’da yüksek platolardaki bozkırlar kurak bir yaz yamadıkları için yazın yemyeşil kalırlar. Bu yüzden buralarda büyükbaş mera hayvancılığı yaygındır.

Maki: Akdeniz iklimi etkisindeki kıyı bölgelerimizde insanların tahrip ettiği orman kuşağının yerinde oluşan bitki örtüsüdür. Makiler çalı ya da ağaççık olarak tanımlanır. Yüzlerce çeşidi vardır. Bunlar kısaca; tesbih ağacı, sandal, zakkum, delice, zeytin, kocayemiş, keçiboynuzudur. Makiler tüm kıyılarımızda görülür. Ancak güney Akdeniz’de 800-1000 metrelere Ege’de 500-600 metrelere Marmara’da ise 300 metreye kadar yetişebilirler. Karadeniz’de ise yalancı maki de denilen yalancı makilerden oluşur.

Dağ Çayırları: Ormanların yetişemediği kadar soğuk e az nemli yükseltilerde görülen yazın yeşeren kışın kar altında kalan soğuğa dayanıklı ot topluluklarıdır. Erzurum-Kars Bölümünde dağ çayırlarına rastlanır.

1053 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım