Hoşgeldiniz  

KPSS Coğrafya: Türkiye’de Buzulların Oluşturduğu Şekiller Nelerdir?

admin | 27 Eylül 2014 | Coğrafya, Eğitim, Genel

Yağan karın erimesi ve tekrar donması sonucu buzullar oluşur. Buzullar sıcaklığı az olan dağların kuzeye bakan yamaçlarında oluşmuştur.

Türkiye 36-42 kuzey paralellerinde yer aldığından yer şekillerinin oluşumunda buzulların fazla etkisi yoktur. IV. Zamandaki soğuma ve buzullaşma döneminde bile Türkiye buzul istilasına uğramamış ancak yüksek dağlardaki buzullar 2000 metreye kadar inmiştir.

Türkiye’de buzul bulunan dağlarda sirk gölleri U biçimli vadiler (oluk vadi) ve hörgüç kayalar bulunmaktadır.

Aşındırma Şekilleri:

Sirkler: Buzulların aşındırmasıyla oluşan çukur yerlere denir. Buzulun erimesinden sonra bu çanaklar göl halini alabilir. Bu tür göllere sirk gölü (buzul gölü) denir.

Tekne Vadileri: Sirklerden çıkan buzulların akarsu vadileri boyunca ilerlemesi ile tekne vadiler oluşur. Buzul vadilerinin deniz tarafından işgal edilmesi ile fiyort kıyı tipi ortaya çıkar.

Hörgüçkaya: Buzulların kayaların yumuşak kısımlarını aşındırıp sert kısımlarını bırakmasıyla oluşan tümsek şeklindeki ve parlak yüzeyli kayalardır.

Biriktirme Şekilleri:

Moren: Yamaçlar boyunca hareket eden buzullar, eğimin azaldığı yerlerde erir. Böylece buzulların içindeki materyaller birikmeye başlar ve morenler oluşur.

Buzul Aşındırması Bulunan Dağlar:

Marmara-Uludağ

İç Anadolu-Enciyes

Karadeniz- Kaçkar, Giresun, Mescit, Yalnızçam dağları

Akdeniz-Toros dağ sisteminde; Bolkar, Aladağ, Sultan ve Geyik dağı,

Doğu Anadolu-Ağrı, Süphan, Buzul (Cilo), Bingöl, Munzur

Ülkemiz orta kuşakta bulunduğu için buzullar kıyılarımızda etkili olamamışlardır. Bu nedenle fiyort ve skyer tipi kıyılar ülkemizde görülmektedir.

3279 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım