Hoşgeldiniz  

KPSS Coğrafya: Savana İklimi!!

admin | 15 Kasım 2015 | Coğrafya, Genel

Tropikal bölgeye özgü bitki oluşumudur. Oldukça belirgin iki mevsimin kurak mevsim ve yağışlı mevsimin karıştığı bölgelerde gelişen savana, Orta Afrika’nın, Atlas Okyanusu kıyısı dışında 5.ve 15. Kuzey enlemleri arasındaki büyük bölümünü kaplar. Ayrıca Afrika’nın güney kesimi, Madagaskar, Güney Amerika ve Hindistan’nın büyük bir bölümüne kadar yayılır.

Kurak mevsimin 3 ya da 4 aydan uzun sürdüğü durumlarda ortaya çıkan savana, 2 metreden daha yüksek otların sık olarak yer aldığı, çalıların yanı sıra kalın kabukları yangınlara dayanıklı tek tek ağaçlardan yani akasya, baobab, okaliptüs vs. oluşmuş bir örtü görünümündedir. Orman en nemli bölgelerde park savana ya da akarsular boyunca galeri ormanı yer alır.

Savana, yağmur mevsimi sırasında çok çabuk büyüyen kurak mevsimde de yok olan köksaplı bitkiler ve buğdaygillerden oluşur. Bu durumda ilk yağmurlarla yıkanacak olan lateritli bir tabakayla kaplı yer yer çatlamış bir toprak üstünde hiçbir şey kalmaz. Geçici tarlalar oluşturmak için ormanı açan, av hayvanlarının ardından iz sürmek ve yüksek otları ortadan kaldırmak için ormanı ateşe veren insanoğlu, ekvator ormanının giderek gerilemesine ve savananın gelişmesine destek olmuştur. Savananın çok belirgin sınırları yoktur, seyrek ekvator ormanından sonra yer alır ve yağmur oranı azaldığı ölçüde çeşitli görünümlere bürünür. Ağaç bakımından çok zengin olan savanayı yer yer ve çok dağınık durumdaki ağaçların bulunduğu bir savana daha sonra da Sahil bölgesine denk düşen dikenlilerden oluşan seyrek bir çalılık izler.

Savana kolayca yer değiştirebilen ve kurak mevsim süresince kaynak suları çevresinde kümelenen çok sayıda hayvanı barındırır. Bunlar arasında büyük otçullar yani manda, antilop, ceylan, zürafa, zebra olduğu gibi bu otçul hayvanlarla beslenen yırtıcı hayvanlar aslan, pars; koşucu kuşlar devekuşu, toykuşu; Avustralya keselileri kangru vs sayılabilir. Ayrıca çok sayıda sürüngen ve böcek bulunur. Beyaz karınca yuvaları savana görünümünün bütünleyici bölümünü oluşturur.

Savanalarda yaşayan insanlar, özellikle hayvan yetiştiriciliğiyle uğraşırlar. Güney Amerika, Avustralya ve Güney Afrika’da hayvan yetiştiriciliği, çoğunlukla spekülatif bir amaçla gerçekleştirilir. Örneğin Venezuela ve Meksika’da sığır, Avustralya’da koyun gibi. Orta Afrika’da tersine hayvancılık kabile içinde yapılır ve buna otları yakılmış tarlalarda uygulanan yaygın tarımlar yani tahıl, yerfıstığı, pamuk vs. eklenir.

1508 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım