Hoşgeldiniz  

Körler Alfabesi Nasıl İcat Edilmiştir?

admin | 18 Haziran 2015 | Bilim, Genel

 

Her bir harfi noktalardan oluşan ve dokunularak okunan özel bir yazım şeklidir. Braille alfabesi ya da Braille körler alfabesi denilmektedir. Görme özürlü insanların bilgilenmek, gelişmek ve kendi hayatlarını rahat bir şekilde yaşabilmeleri için çok önemli bir alfabedir.

Körler alfabesi Louis Braille tarafından keşfedilmiştir. Günümüzde halen kullanılmakta ve birçok görme özürlü insana yardımcı olmaktadır.

Braille 1809 yılında Fransa’da dünyaya geldi. Çocukluk dönemide oyun oynarken gözlerini yaralar ve kör kalır. Babası eğitim alabilmesi için Paris’e gönderir. Zaman içerisinde Braille körler için okuma imkanlarını araştırmaya başlar. Sert bir kartonun üzerine noktalar açarak ve belirli miktar ve diziliş ile sonunda her bir harf için bir desen oluşturur.

İlk başlarda pek kabul görmez alfabe ancak sistemin ilerlemesi ve 1825 senesinde 16 yaşına bastığında 64 nokta kombinizasyonlu 6 nokta alfabesini tamamlar. Bu alfabenin genel olarak kullanılması için elinden gelini yapmıştır, dünyada kullanım alanlarının göremese bile kendi ülkesinde meşhur bir adam olmuştur. 1850 yılında Braille’nin körler alfabesi Fransa’daki tüm körler okullarında resmi olarak kullanılmaya başlanmşıtır.

Braille alfabesi sistem olarak üç’er noktalı iki adet dikey sıralardan meydana gelir. Bu sıralamanın içinde değişik seçenekler mümkündür; bir noktadan altı noktaya kadar, bazen sol bazen sağ, yukarıda, ortada ya da aşağıda.
Körler alfabesinin harfleri şu noktaların kombinizasyonu ile oluşur: İki adet dikey sıranın sol sırasında üstte bir nokta “a” harfi. Buna ilaven ortada bir nokta “b” harfi. Toplam olarak bu Braille-yazısı ile 64 farklı kombinizasyon kullanılabilir,yani tüm avrupa alfabeleri için yeterlidir. Zamanımızda Braille-yazısı 8 noktaya ilerletilmiştir, ve böylece bilgisayar işaretlerinde de kullanılabilir hale gelmiştir.

1302 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım