Hoşgeldiniz  

Köpekbalığı Türünden Altıyarıkgiller Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 08 Nisan 2016 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan balıklar sınıfının köpekbalıkları takımının çift omurgalılar alttakımından bir familyadır. Latincesi Hexanchidaedir. 6 ya da 7 çift solungaçlarıyla öbür köpekbalıklarından beş tane solungaç yarığı vardır. Altıyarıkgiller aynı zamanda tarak dişli köpekbalıkları adıyla da bilinirler. Bu ad, dişleri üzerinde bulunan, alçalıp yükselebilen sivri çıkıntılar nedeniyle verilir.

indir

Dişlerin üzerindeki çıkıntılar üstçenede ortadan iki yana doğru alçalırlar; altçenede ise sadece bir yana doğru alçalma vardır. Altıyarıkgiller familyasının bazı türlerinin boyu 3,5 metreye kadar ulaşır. Bir tek sırt yüzgeçleri vardır. Altıyarıkgiller familyasının biri altı, öbür ikisi yedi solungaçlı olmak üzere üç türü vardır.

Altı solungaçlı Hexanchus griseus oldukça iri yapılı ve uzun kuyruklu bir balıktır; genellikle ılık sularda ve derinlerde yaşarlar. Boyu 5 metreyi aşar. Küba açıklarında 1500 metre derinlikte avlanır.

great-white-shark

Yedi solungaçlılar ise Büyük Okyanusta derin ılık sularda yaşayan geniş kafalı Notorhynchus maculatum türü ile Atlas okyanusu, Akdeniz, Japonya ve Avustralya açıklarında yaşayan dar kafalı Heptranchias perlo türünü içerirler.

İlk türün boy ortalamasının 3,5 metre olmasına karşılık, ikinci türün boy ortalaması 2 metre kadardır. Altıyarıkgiller yumurtlayarak ürerler; ancak yumurta dişi balığın dölyatağında kuluçkadan çıkar ve yavrular anne tarafından doğurulur. Yavrular doğum sırasında çok küçüktürler. Altı solungaçlılar bir seferde 100 yakın, yedi solungaçlılar ise 10 kadar yavru doğururlar.

827 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım