Hoşgeldiniz  

Konserve ve Napaleon Bonaparte!!!

admin | 29 Ocak 2018 | Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, İlginç Bilgiler, Tarih, Teknoloji

Yiyeceklerde karşılaşılan sorun çoğunluğunun uzun süre dayanmamasıdır. Oldukça çabuk bir sürede çürür, ekşir ve küflenirler. İnsanların kışın açlıkla yüz yüze gelmemesi için, yiyecekleri uzun
zaman korumak üzere kurutma, tuzlama, tütsüleme vb. yöntemler uygulanmalıdır. Ancak bu türden yiyeceklere dayanan bir beslenme hayatta kalmayı sağlasa da, monotondur. Yükselmekte olan askeri lider Fransız Napoleon Bonaparte (1769-1821), bütün Avrupa’nın cephe aldığı bir ordu için iyi yiyeceğin önemini fark etti ve taze besinleri uzun bir zaman koruyacak bir yönteme karşılık on iki bin franklık bir ödül koydu.
l795’te Fransız Mucit Nicolas-François Appert (1750-1841) bu işle uğraşmaya başladı. Spallanzani’den etin yeterince kaynatılıp, sonra da kapalı bir yere konulursa bozulmadığını biliyordu. Bu nedenle Appert, bu ilkeyi daha geniş ölçekte kullanmak üzere bir sistem geliştirdi. Etleri ve sebzeleri ısıttı ve camdan ya da metalden kapların içine koyup kapadı. Bu işlemi mükemmelleştirmek birkaç yıl sürdü. Ancak Appert’in sistemi konserve endüstrisinin başlangıcını temsil etmektedir.

5174 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım