Hoşgeldiniz  

Konfüçyüs’un Erdem Üzerine Sözleri!!!

admin | 04 Şubat 2017 | Eğitim, Felsefe, Genel, Siyaset

Üstat dedi ki: “Değerli bir insan gördüğümüz zaman onun gibi olmayı düşünmeliyiz. Değersiz birisine rastladığımız zaman geri dönmeli ve kendimize bakmalıyız.”

Üstat dedi ki: “Ailenize hizmet ederken eleştirilerinizde nazik olmalısınız. Sözlerinize aldırış etmediklerini görseniz bile saygıyı elden bırakmamalısınız. Bu sizi yorsa bile kızmayın.”

Üstat dedi ki: “Aileniz hayattayken uzak diyarlara gitmeyin. Gitseniz bile belli bir yeriniz olmalı.”

Üstat dedi ki: “Bir kişi üç yıl babasının yolundan giderse, ona, anaya babaya bağlı kişi denir.”

Üstat dedi ki: “İyi ve üstün insanlar dünyayla yadsıyarak, bağlılıktan kaçınarak bağ kurar. Bağlantı kurmamalarının yolu başkalarına adil davranmaktan geçer.”

Üstat dedi ki: “Eski insanlar sözlerinde aşırılığa kaçmamışlardır. Çünkü yaptıkları işlerde başarıya erişemeyeceklerinden korkmuşlardır.”

Üstat dedi ki: “Erdem olduğu yerde kalmamalı, komşuları da etkilemelidir.”

Üstat dedi ki: “Erdemli insanlar yavaş konuşmalı, hızlı hareket etmelidir.”

Üstat dedi ki: “İhtiyatlı davranan çok az kaybeder.”
Tzu-yu dedi ki: “Hükümdara hizmet ederken devamlı ona yanlışını söyleyen kişi gözden düşer. Arkadaşlar arasında kırıcı sözler kullanmak, arkadaşlığın bozulmasına yol açar.”

Üstat dedi ki: “Komşuluğu erdemli davranışlar güzelleştirir. Erdemin egemen olduğu bir yerde kalmak istemeyen bir kişi, akıllı olarak kabul edilebilir mi?”

Üstat dedi ki: “Erdemli olmayanlar yoksulluğa, sıkıntıya ve eğlenceye uzun süre karşı koyamazlar. Erdem, erdem içinde yer alır. Akıllı olanlar bunu arar.”

Üstat dedi ki: “Eğer irade erdem üstüne kurulursa, nefret uyandırıcı davranışlar olmaz.”

Üstat dedi ki: “Gerçekten erdemli olan bir kişi başkalarını sevebilir ya da onlardan hoşlanmayabilir.”

Üstat dedi ki: “Zenginlik ve onuru herkes ister. Eğer bunlar doğru yolda kazanılmazsa, kısa sürede yitirilir. Yoksulluk ve düşkünlük insanların nefret ettiği şeylerdir. Eğer insanlar dürüst davranmazsa, bunlardan kendilerini sıyırmalarının olanağı yoktur.
“Büyük ve üstün insan erdemden uzaklaşırsa, o iyi bir ün kazanabilir mi?
“Büyük ve üstün insan, iki yemek arasında bile erdeme aykırı davranmaz. Acelesi olduğu zaman da ondan ayrılmaz, kargaşa içine düştüğü zaman da onu elden bırakmaz.”

Üstat dedi ki: “Erdemi seven birini henüz görmedim, erdemden hoşlanmayan birinden nefret edene daha rastlamadım. Erdemli olan, ondan başka şeye değer vermez. Erdemli olmayandan nefret eden kişi, erdemsiz birinin kendisine yaklaşmasına izin vermeyerek erdemini yaşama geçirir.
“O kişi bir gün gücünü erdem için kullanabilecek mi? Onun gücünü bu yolda yeterli olmadığını hiçbir zaman görmedim.
“Böyle bir olay olabilir. Fakat ben görmedim.”

Üstat dedi ki: “İnsanların yanlışları, üyesi olduğu sınıfın belirgin niteliğidir. Bir insanın kusurlarını görünce onun erdemli olup olmadığını anlayabilirsiniz.”

Üstat dedi ki: “Tao’yu sabahleyin duyabilirsen akşama tasalanmadan ölebilirsin.”

Üstat dedi ki: “Tao’yu arzulayan kişi, kötü elbiselerinden ve kötü yemeklerinden utanıyorsa, bu kişiye önem vermeye değmez.”

Üstat dedi ki: “Büyük ve üstün insan dünyada bir şeye karşı ne düşkünlük gösterir ne de onu küçümser. O, doğru şeyi izler.”

Üstat dedi ki: “Büyük ve üstün insan erdemi, küçük insan ise rahatını düşünür. Üstün insan yasalar üstüne kafa yorar, küçük insan ise kendi çıkarına bakar.”

Üstat dedi ki: “Her zaman kendi çıkarını göz önünde tutmaya çalışan kişi çok çabuk düşman kazanır.”

Üstat dedi ki: “Ülke toplumsal kurallara uygun bir içtenlilikle yönetilirse, hiç karışıklık çıkabilir mi? Ülke içtenlikle yönetilirse toplumsal kurallara gerek var mı?”

Üstat dedi ki: “Yüksek bir konuma sahip olmadığın için telaşlanma. Elde edeceğin konumla yerleşikleşeceğinden kork. O konuma layık olup olamayacağından endişe duy.”

Üstat dedi ki: “Ts’ang, benim kuramım her yeri kapsar.”
Öğrencisi Ts’ang yanıtladı: “Evet.”
Üstat dışarı çıktı. Öğrencileri birbirlerine sordu: “O, bu sözleriyle neyi anlatmak istedi?” Ts’ang şu yanıtı verdi: “Üstatımızın kuramı sadakat ve iyilikseverliği içine alır.”

 

577 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım