Hoşgeldiniz  

Kompakt Disk Nasıl ve Kim Tarafından İcat Edildi?

admin | 10 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, İlginç Bilgiler, Teknoloji

Kompakt disk yani CD arkası ince bir alüminyum film ile kaplı plastik bir disktir.  Müzik ya da bilgi depolama da kullanılır.  1960’lı yıllarda Amerikalı James Russell  icat etti.  James Russell vinil plak kayıtlardan müzik dinlemeyi seviyordum fakat plakların çizilmesinden ve eskimesin den hoşlanmıyordu.  nasıl müziğin kaydı ve yeniden çalınması için Işık kullanılan sistemi icat etti.

Russell herhangi bir bilginin 1 ve 0 dan oluşan dizilere dönüştürelim bileceğini biliyordu.  bilgisayarların bilgi işlem sistemi böyleydi.  sıfırları ve birileri karanlık ve aydınlık ile ifade edebildiği takdirde ses çalan bir alet yapabileceğini fark etti.  Russell o zamanlar yeni icat edilen lazer sayesinde hedeflerini ulaşabildi.  Russell fikrini Hollandalı elektronik şirkette Philips’e  ve Japon Sony şirketinin sattı.

Kompakt diskin çalışma sistemi;  müzik Compact diske depolanırken önce elektrik sinyaline sonra da birler ve sıfırlar dizisine dönüşür. Bu dönüşüm daha sonra kompakt  diskin yüzeyine kaydedilir.  bir değeri için disk düzeyine lazerlerle bir çukur açılır.  0 için ise herhangi bir delik açılmaz yüzey Düzlük olarak kalır.  sonrasında diskin üzerine bir lazer huzmesi  tutulur.  bir ışık çukurdan değil düzlükten geri yansır.  Işık Bilgisayar tarafından elektrik sinyaline ve müziğe dönüştürülür.

Kompakt diskleri  artık kendi kişisel bilgisayarınızda başka sidileri kopyalayarak internetten dosya indirerek ya da bilgisayardaki kendi dosyalarınıza doldurabilirsiniz.  DVD nin tarihine geldiğimizde açılımı olarak çok amaçlı dijital disk anlamına gelmektedir.  1995 yılında icat edildi.   DVD’ler,  CD’den çok daha fazla bilgi depolayabilir;  film izleme de ve bilgisayardaki dosyaları depolamada kullanılır.

Kaynak: Tubitak Yayınları,

242 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım