Hoşgeldiniz  

Kokularıyla Düşmanlarını Kaçıran Hayvanlar Hangileridir?

admin | 30 Eylül 2014 | Genel, Hayvanlar Alemi

Her ne kadar hayvanlar kaçma, kovalama, zehirleme, pençeleme vs. gibi şekillerde kendilerini korusalar da bazı hayvanlar kokularıyla düşmanları kendinden uzaklaştırır ve kokuyu silah olarak kullanırlar. Bu hayvanlardan bazıları;

Ağaçkakan: Güney Sahra Çölünü yaşam alanı olarak kullanan bu kuş türü, kötü kokuyu silah olarak kullanmaktadır. Özellikle dişi kuşlar bir tehlike algıladıklarında yağlı pis bir koku üretir ve tehdit gördüğü yere püskürtürler. Boyama ve leke bırakma özelliğine sahip kötü bir kokudur.

agackakan-9

Kokarca: Koku bakımından insanlar tarafından bilinen hayvanların başında gelir kokarca. Anüs etrafındaki iki bez vasıtasıyla zararlı gaz üretmektedir. Sadece kokuyla kendilerini korumuyorlar, ayrıca rahatsız edildiklerinde çok saldırgan hale gelebilirler.

Pis Kokulu Böcek: gögsündeki iki adet salgı bezi sayesinde saldırı anında çok kötü bir koku salgılar. Bu da avcının hem kokudan, hem de böceği avlaması halinde tadından dolayı rahatsız olmasına neden olur.

images

Bombardıman Böceği: Antartika dışında her kitada yaşayan bu böcek türü, sprey fışkırtması gibi kötü koku salabilir. Bu koku aynı zamanda cildin aşınmasına ve zarar görmesine neden olabilir.

bombardıman-böceği

Hindi Akbaba: Hindi akbabalar pis koku salgılamaz, sadece son yedikleri yiyecekleri kusarlar. Akbabalar leş yiyen hayvanlar olduğundan tükettikleri leşin kusmuğu keskin ve baskın bir çürümüş et kokusu barındırır. Genellikle yuva baskınından kurtulmak için yuva çevrelerine de kusarlar.

Akbaba-ResmiAkbaba-Resmi

Zorilla: Çizgili kokarca, bir kokarca gibi görünsede farklı bir türdür. Gelincik ailesindendir, et obur bir hayvandır ve saldırılara karşı koku ile kendini korur. Afrika’nın açık, geniş ve kuru ovalarında yaşar, kokunun insan gözüne gelmesi halinde geçici körlüğe neden olur, ciltte ağrılı yanma hissine neden olur.

zorilla

Kral Sıçan Yılan: Kokuşmuş tanrıça ismi ile de anılır. Anal bezleri sayesinde keskin bir koku üretir ve savunma silahı olarak kullanır.

kral sıçan yılan

2594 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım