Hoşgeldiniz  

Klima Ne Zaman ve Kim Tarafından İcat Edildi?

admin | 10 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, Teknoloji

Klimalar havayı serinleten makinelerdir. Dışarı sıcakken klimalar insanları serinletmek etmek için havanın sıcaklığını düşürür.  Amerikalı mühendis Willis Carrier,  Klimayı 1902 yılında icat etti. Bu icadını büyük bir soğutma makinesi ile yaptı.

Willis Carrier 1876-1950  yıllar arasında yaşadı. Willis Carrier,  New York,  Angola’da doğdu. 1901 yılında Cornell Üniversitesi’nden mezun oldu.  1902 yılında Klimayı icat etti.  1915 yılında ise klima üretiminde halen önde gelen firmalardan biri olan Cerrier Mühendislik şirketini kurdu.

Willis Carrier’in ilk işi bir matbaa şirketiydi.  şirketin bir ağzının içindeki sıcaklık ve nem değiştiğinde Kağıt tabakalarının ölçüleri de hafifçe değişiyordu. Bu da basım sürecini mahvediyordu. Carrier,  binayı serin tutacak ve havadaki nemi azaltacak bir makine icat etti.  borulardaki suyu buharlaştırmak için büyük bir buzdolabı kullandı.  binadaki hava boruların üzerinden üflenerek serinletildi.

klimanın çalışma sistemi;  bir kompresör,  Gazi sıkıştırır ve sıcak bir sıvıya dönüştürür.  bu sıvı oralarda dolaşır ve soğur. Sonrasında buharlaşacağı borulara hareket eder ve bu boruları aşırı derecede soğutur. Son olarak boruların üzerinde çalışan fan,  odaya soğuk ve kuru hava üfler. Bazı klimalar,  yazın serinletici kışın da ısıtıcı olarak çalışır ve ters çevrimli klima olarak adlandırılır.

Kaynak: Tubitak yayınları,

278 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım