Hoşgeldiniz  

Kızların Evlenme İsteklerine Tercüman Olan Yağcıbedir Halısı ve Özellikleri!!!

admin | 03 Eylül 2018 | Genel, Gezi ve Eğlence, İlginç Bilgiler

Yağcıbedir Halıları; özellikle Balıkesir’in ilçelerinden Sındırgı ve çevresinde dokunan halı ve heybeleri ifade etmektedir. Gezmeyi sevenler çoğunlukla bu durumu bilirler.

Halılar işlenirken geleneksel motif ve renkleri koruyarak geçmişten günümüze ulaşan dokumacılık lacivert ve mürdüm ve beyazın hakim olduğu sık düğümlü, kısa havlı halılar üretilmeye devam edilmektedir.

Halıların üretiminde göçer Türkmen oymaklarından Yaycılar uzun yıllar önce Bedirhan denilen yöreye yerleşince Yaycıbedir denilir olmuş, zamanla bu ad Yağcıbedir olarak değişmeye başlamış. Bölgenin ünlü halısının adı burdan gelmektedir. Halılardaki ejderha motifi Orta Asya kültüründen, mihrab motifi İslamiyetten, aşk dolambacı motifi ise dokumacı genç kızların duygularını yansıtmasından dolayı halılara yansıtılmıştır.

Boya; bir halının ve kilimin değerini arttıran en önemli unsurdur. Yağcıbedir halıları da kökboya ile yapılmaktadır. Boyalık otundan kırmızı, alabarta kökünten laciverti meydana getirmekteler. SAntimetrekaresinde 14-16 düğüm olan halılar insanların geçmişini, yaşamını, isteklerini, umutlarını, duygularını dile getiren desenleri oluşturuyor.  Halıların desenlerine bakıldığında tarih olarak çok eskilere uzanmakta.

Ejderhanın koyun sürüsünü yemesini anlatan motif Orta Asya gelen ve günümüzde halen kullanılan bir motiftir. Çadır ve at motifleri göçerlik dönemlerinden geliyor. Halıların kenarlarında bulunan nazar boncuğunun Pazırık’ta bulunan en eski Türk halısında da olması bu geleneğin ne kadar eskilere dayandığını göstermektedir.

Motiflerin en ilginçlerinden olan ve aşk dolambacı denilen, karşıt yönlere giden iki salyangozlu motif de eski devirlerde genç kızların evlenmek istediklerini anlatmak istedikleri bir motif türü. Anlaşılan halılar geçmişten günümüze kadar insanların duygularını tercüman olmaya devam eden hem görsel, hem kullanım olan bir eşya türü olmaya devam edecek.

139 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım