Hoşgeldiniz  

Kişisel Gelişim Kitapları Sevenler İçin: Outliers!!

admin | 06 Mart 2016 | Genel, Kitaplar

Yazar: Malcolm Gladwell

Sayfa Sayısı: 224

Yorum: Okuduğum güzel kitaplardan bir tanesiydi. Başarıda kişisel yeteneklerin önemi kadar, yaşam biçimi, çevre, koşullar vs gibi unsalarında etkili olduğunu anlatan kitaplardan bir tanesi. Şimdi “tamam öyle olduğunu hepimiz biliyoruz” diye uyarabilirsiniz. Ancak bazen başarısızlığın en önemli nedeninin koşulların uygun olmadığı bu yüzden başaramadığımızda kendimize acımasızca davranmamamız gerektiğini iyi ifade ediyor ve en iyi koşulları nasıl etkili hale getireceğimizi gösteriyor. Okunyama değer!!!

Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers’te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri… Başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici…
Outliers, Beatles ve Bill Gates’in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor. Gladwell’in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli.

Çizginin dışındakilerin -yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin- hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor. Malcolm Gladwell, Tipping Point kitabında dünyayı anlama şeklimizi değiştirmişti Blink’te düşünme hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. Outliers’taysa başarı konusundaki anlayışımızı değiştiriyor.

647 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım