Hoşgeldiniz  

Kısa Bilgiler: Farmakoloji Nedir? Kağıdın İcadı!!!

admin | 27 Ocak 2016 | Genel, Pratik Bilgiler

Farmakoloji: bitkilerden ilaç yapma ilimidir. Yunanlı doktor Pedanius Dioskorides, Roma ordusunda görev yaparken, Akdeniz’de bulunan bitki dünyasının hemen hemen birçoğunu inceleme fırsatı bulmuştur.

Özellikle bitkilerin tıpta kullanılmasıyla ilgilendi. De Materia Medica adlı kitabında altı yüz kadar bitkiyi ve yaklaşık bin ilacı tarif etti. Bu, farmakoloji üzerine yazılmış ilk ve en önemli inceleme ve kitaptır.

ilac-etkilesim

Kağıt: Çinli Haremağası Tsai Lun tarafında 105 yıllarında bulundu. Papirüse çok benzeyen ve düz bir yazı yüzeyi yapmak üzere selülozdan kağıt yapma yöntemini icat etti. Papirüs ismi zaman içerisinde evrim geçirerek “paper” dönüştü.

images

Kağıdın, papirüsten ayrına en önemli özelliği; zor bulunan bir kamış türünden değil de ağaç kabuğu, kenevir, paçavra ve hatta düşük kalite tahtalardan yani işe yaramaz her türlü selülozdan üretilebilmesiydi. Selüloz en çok rastlanan organik madde olduğundan hiçbir zaman uzun vadeli kağıt eksikliği yaşanmadı. Avrupa’ya ağıt yapış yöntemi olarak 1000 yıl sonra geldi.

tumblr_mv6binzj6A1rdgjefo1_500

1137 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım