Hoşgeldiniz  

Kış Aylarının Vazgeçilmezi Kış Sebzelerinin!!! Sağlığımızı Ne Şekilde Etkilerler ve Hangi Durumlarda ve Hastalıklara Faydalıdırlar?

admin | 24 Ocak 2015 | Genel, Sağlık

Maydanoz:

C vitamini içeriği yüksek olan maydanozun en büyük özelliği idrar söktürücü etkisidir. Vücudunda ödem olan bireylerin sıklıkla yemeklerde veya salatalarda tüketilmesi gereklidir. Ayrıca yüksek tansiyonu olan bireylerin beslenme programında maydanoz kesinlikle bulunmalıdır.

Turp:
Böbrekler için yararı olan turp iyi bir potasyum kaynağıdır. Yemeklerle birlikte tüketildiğinde tokluk hissini de arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeni ile kış aylarında kolay hasta olmanızı engeller. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini azaltır.

Ispanak:
Demir içeriği yüksek olarak bilinen ıspanağın içerisindeki demirin vücutta emilimi düşük seviyededir. Diğer sebzelere oranla protein oranı daha yüksek olan ıspanak hem tansiyonun dengelenmesinde hem de kanın pıhtılaşmasını azaltmada da işe yaramaktadır. İçerdiği betakaroten ile vücudun bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır.

Brokoli:
Özellikle potasyumdan zengin olan brokoli aynı zamanda folik asit içeriği yüksek olan sebzelerdendir. Folik asit özellikle gebelik planı olan kadınlar için vazgeçilmez bir mineraldir. Bu nedenle sıklıkla beslenme programlarında tüketmeleri gereklidir. Brokolinin pişirilme yöntemi de çok önemlidir. Haşlama suyunun dökülmemesi vitamin kayıplarını engellemenin en iyi yoludur. Ayrıca bazı kanserlere yakalanma riskini azaltır.

Rezene:
Kış aylarında hastalıklardan korunmak için rezene çayı içilmelidir. Özellikle daha verimli olması için kaynatılması yerine sıcak suda bekletilmesi daha sağlıklı bir hazırlama yöntemidir. Vücut direncini arttıran rezene düzenli olarak içildiğinde kolesterolün düşmesinde de etkisi vardır.

Lahana:
Güçlü bir antioksidan olan selenyumu içerir. Bazı kanser çeşitlerine karşı vücudu koruyucu etkisi bulunmaktadır. Mide ve barsak sağlığı içinde önemli bir sebzedir.

Havuç:
A vitamini yüksek olan havuç aynı zamanda iyi bir posa kaynağıdır. Mide ve barsak problemleri olan bireylere iyi gelen havuç, kolesterolü dengelemede de işe yaramaktadır.

Tere:

İçerisindeki madeni tuzlar ve vitaminler sayesinde, kanı temizler.Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Böbrek taşlarını eriterek düşmesini kolaylaştırır. Kan şekerini dengeleyici özelliği vardır. Güç vericidir ve halsizliğe iyi gelir.

Salatalık:
Vücudu enfeksiyonlara karşı koruması nedeni ile kış aylarında sizi hastalıklara karşı koruyacaktır. Ayrıca kabızlık problemi çeken bireyler için hızlı bir barsak hızlandırıcıdır. Ödem nedeni ile sürekli şişkinlik hisseden bireylerin salatalar içerisinde sıklıkla salatalık tüketmesi önemlidir.

Kabak:
Bir öğünde kabak yemeği tükettiğinizde günlük folik asit ihtiyacınızın %25’ini karşıladığınız anlamına gelmektedir. Güçlü bir antioksidan olan A vitamini içeriği yüksektir.

807 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım