Hoşgeldiniz  

Kimyasal Yanmanın Tarihsel Süreci!!!

admin | 21 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Kimyacıların yanma hakkındaki fikirleri, ilk kez l700’de Alman Kimyacı George Ernst Stahl (1660-1734) tarafından ortaya atılan bir kurama dayanıyordu. Stahl yanabilen cisimlerin, simyacıların yanma olayının esası olarak kabul ettikleri filogiston dediği şey açısından (Yunanca “yakmak” sözcüğünden gelmektedir) zengin olduğunu ileri sürdü. Yanma işlemi sırasında yakıt bu filogistonu kaybediyor ve sonunda filogiston içermeyen ve yanmayan bir artık kalıyordu.

Stahl, paslanmanın yanmaya benzediğini de fark etti. Ona göre metaller
filogiston yönünden zengindiler ve pasa dönüşürken bu maddeyi yavaş yavaş kaybediyorlardı. Bu kuramdaki en büyük hata, tahtanın yandığında ağırlığının çoğunu (tahminen filogiston kaybı yüzünden) kaybetmesi, fakat demir paslandığında ağırlığının artmasıydı. Ancak Stahl’ın zamanında miktarları ölçmek önemli görülmüyordu ve kimyacılar bu paradoksu
anlayamadılar.

Yalnız Lavoisier tartmaya inanıyordu. l77l’de kapalı hacimlerde ve hacmi tartarak cisimleri ısıtmaya başladı. Örneğin havada bazı elementleri yaktı ve ortaya çıkan maddenin elementlerin kendilerinden daha ağır olduğunu buldu. Oysa kabın ağırlığı değişmemişti. Eğer yanma sırasında elementlerin ağırlığı arttıysa, o zaman başka bir şey ağırlık kaybetmiş olmalıydı ve bu başka şey sadece kapatılmış hava olabilirdi. Ayrıca havanın bir kısmı yanan elementler tarafından emildiyse, şişenin içinde kısmi bir boşluk olması gerekirdi. Lavosier şişeyi açtı ve tabii ki hava içeri doldu. İçeri dolan havanın ağırlığı yakılan elementin kazandığı ağırlığa eşitti.”

Bu tür deneylede Lavosier yanmanın filogiston kaybından değil, yanan ya da paslanan maddenin havanın belirli bir kısmıyla birleşmesinden ortaya çıktığı sonucuna vardı. Böylece her ne kadar önemli birkaç kimyacı birkaç on yıl boyunca filogistonu kabul etmeyi sürdürdülerse de bu kuram sona erdi.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

283 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım