03 Ocak 2015

Kimyasal Silah Olarak Gazlar İlk Hangi Savaşta Kullanılmıştır?

Kimyasal Silah Olarak Gazlar İlk Hangi Savaşta Kullanılmıştır?

1. Dünya savaşıyla birlikte zehirli gaz kullanılmaya başlanmıştır. Gözyaşartıcı gazlarla başlayıp, iperit, hardal gazı ve klor olmak üzere sert ve öldüren kimyasal gazlar olarak devam etmektedir. Kimyasal savaşın başlangıcı kabul edilen I. Dünya Savaşı’nda gazın öldürmek kapasitesine bağlı olarak %3 oranında bir ölüm gerçekleşmiştir. Ölümden daha çok yaralanmalara sebebiyet veren gaz, askerlerin en büyük korkusu haline gelmiştir.

Kimyagerlerin savaşı, I. Dünya savaşında yükselen ve trendi olan savaş sanatı haline geldi. 1914 yılında kullanılmaya başlanılan Gözyaşı gazı ölümcül olmaktan ziyade tahriş edici özelliğiyle ön plana çıktı. I. Dünya savaşı sırasında ilk olarak Fransızlar gözyaşı gazını el bombalarına doldurarak kullanmışlardır.  Buna karşılık Almanya gözyaşı gazını kutulara koyarak aynı şekilde misilleme yapmıştır.

Her ne kadar kimyasal gazların I. Dünya Savaşı sırasında kullanıldığına dair inanç kuvvetli ise de, kükürt gazının ilk olarak MÖ 5 yy da Spartalılar tarafından kullanıldığına dair çeşitli araştırmalar vardır.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.