Hoşgeldiniz  

Kimyasal Silah Olarak Gazlar İlk Hangi Savaşta Kullanılmıştır?

admin | 03 Ocak 2015 | Dünyadan, Genel, Teknoloji

1. Dünya savaşıyla birlikte zehirli gaz kullanılmaya başlanmıştır. Gözyaşartıcı gazlarla başlayıp, iperit, hardal gazı ve klor olmak üzere sert ve öldüren kimyasal gazlar olarak devam etmektedir. Kimyasal savaşın başlangıcı kabul edilen I. Dünya Savaşı’nda gazın öldürmek kapasitesine bağlı olarak %3 oranında bir ölüm gerçekleşmiştir. Ölümden daha çok yaralanmalara sebebiyet veren gaz, askerlerin en büyük korkusu haline gelmiştir.

Kimyagerlerin savaşı, I. Dünya savaşında yükselen ve trendi olan savaş sanatı haline geldi. 1914 yılında kullanılmaya başlanılan Gözyaşı gazı ölümcül olmaktan ziyade tahriş edici özelliğiyle ön plana çıktı. I. Dünya savaşı sırasında ilk olarak Fransızlar gözyaşı gazını el bombalarına doldurarak kullanmışlardır.  Buna karşılık Almanya gözyaşı gazını kutulara koyarak aynı şekilde misilleme yapmıştır.

Her ne kadar kimyasal gazların I. Dünya Savaşı sırasında kullanıldığına dair inanç kuvvetli ise de, kükürt gazının ilk olarak MÖ 5 yy da Spartalılar tarafından kullanıldığına dair çeşitli araştırmalar vardır.

1844 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım