Hoşgeldiniz  

Kimyasal Ementlerin Keşfi!!!

admin | 05 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Aristo’nun Dünya’yı oluşturan dört elementi (toprak, su, hava ve ateş) ve gökcisimlerini meydana getiren beşinciyi (ether) sıralamasından beri iki bin yıla yakın bir süre geçmişti. Bazı simyacıların civa, kükürt ve tuzu özellikle önemli kabul etmelerine rağmen, hala baskın olan kuram buydu.

Ancak simya devri sona ermişti. İrlanda doğumlu Fizikçi ve Kimyacı Robert Boyle (1627-1 691), Şüpheci Kimyacı adında bir kitabı 1661 yılına yayımladı. Bunun sonucunda simyacı (Ing. alchemist, ç.n.) adı, kimyacı (Ing. chemist, ç.n.) olarak değiştirildi. Arapça the anlamında olan al- önekinin çıkarılması, bir bakıma ortaçağa sırt çevrildiğinin belirtisi gibi görünüyordu. Bu kitapta Boyle, kimyayı tıptan da ayırdı ve ayrı bir bilim
dalı haline getirdi.

Boyle’un en önemli başarısı kimyayı deneysel bilimin yoluna itmesiydi. Kimyasal elementlerin sonuç çıkarmayla değil, deney yoluyla belirlenmesini istiyordu.

Boyle bir elementin Dünya’nın en basit bileşenlerinden biri olduğunu belirtti, yani daha basit bir şeye dönüştürülemezlerdi. Sonuç olarak daha basit bir şeye dönüştürülemeyen her şey bir elementti, dönüştürülebilen ise element değildi. Öyleyse bir elementi element olmayandan ayırmanın tek yolu, bir maddeyi daha basit hale getirmek için zorlu bir çaba göstermekti.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

297 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım