Hoşgeldiniz  

Kibrit Ne Zaman ve Nasıl İcat Edildi?

admin | 10 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, İlginç Bilgiler

Kibrit bir ucu kimyasal madde kaplı küçük bir tahta parçasıdır. Kibritin kimyasalla madde kaplı ucu sert bir yüzeye sürtündüğünde ateş alır. Kibrit 1827 yılında İngiliz Eczacı John Walker tarafından icat edildi. İnsanlar kibritin icadından önce çakmak taşı olarak adlandırılan sert kayaya çelik parçası ile vurarak ateş yakıyordu. Bu vurma esnasında ortaya çıkan kıvılcımlar ateş tutuşturma da kullanılıyordu. John Walker’ın icat ettiği kibritin bir ucunda kimyasallardan oluşan bir karışım vardı. Kibrit kutusunun yan tarafında bulunan yapışkanlı kağıt üzerindeki cam tozuna sürtüldüğünde ateş alıyordu. 1830 yılında Fransız Charles Sauria, Walker’ın kibrit ucu karışımına beyaz fosfor ekleyerek yeniden uyarladı.

Kibrit daha iyi yanıyordu ama tehlikeliydi. Beyaz fosfor kemiklere özellikle de çenedeki kemiklere zarar verir. Kibrit fabrikalarında çalışan binlerce insan beyaz fosfor zehirlenmesi nedeniyle ya öldü ya da zarar gördü. 1911 yılında beyaz fosforun kibritlerle kullanılmasına son verildi.

Kibritin çalışma sistemi; yanıcı maddenin bir kısmını kibritin başında, diğer kısmı kutunun yan tarafındadır.  Yanıcı maddeler birbirinden  yalıtılmış olduğu için kibritlerin kazara alev alma riski azalır.  Kibritin başında potasyum klorat kimyasalı bulunur. Kutunun yan tarafına da kırmızı fosfor yapıştırılmıştır.  Birbirine sürtündüklerinde sürtünme ısı üretir ve maddeler arasında kimyasal tepkime başlar.  İşte bu tepkime kibritin yanmasına neden olur. Günümüzde su geçirmez kibritler satın alabilirsiniz. Bu kibritler kampçılık  ve kanoculuk gibi su sporlarında kullanışlıdır.  Tarihler 1928 yılını gösterdiğinde Louis Aronson en son gaz ile yanan çakmağı icat etti.  Çakmak çakıldıktan sonra gaz kaynağı kesilinceye kadar yanmaya devam ediyordu.

Kaynak: Tubitak yayınları,

259 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım