Hoşgeldiniz  

Kendi İcatlarıyla Ölen Mucitler Kimlerdir?

admin | 11 Mayıs 2014 | Eğitim, Genel

Kendi İcatlarıyla Ölen Mucitler Kimlerdir?

1) Henry Smolinski

Uçan arabalar konusunda çalışan ve bu yolda hayatını kaybeden mucittir. 1973 yılında ilk uçan araba prototipini ürettikten sonra test uçuşu sırasında uçan arabanın kanadının kopmasıyla hayatını kaybetmiştir.

2) Horace Hunley

Denizaltının icat eden mucittir. Denizaltı halen birçok kişi tarafından görkemli ve anlaşılmaz olarak görülür. Mucit Horace Hunley test denemeleri sırasında boğularak hayatını kaybetmiştir.

3) Marie Curie

Polonyum ve radyum elementlerini keşfeden ve radyoaktivite üzerine çalışmalar yapan mucittir. İki Nobel ödülüne sahiptir. 1937’de yoğun radyasyona maruz kalması sonucu aplastik anemi nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

4) William Bullock

Bullock baskı makineleri konusunda yeni bir dönem başlatmıştır. Özellikle Dönerbasır’ı icat ederek dünyaya adını duyurmuştur. Ancak kendi icadı Dönerbasar’ı test ederken ayağı makineye sıkışmış ve kangren sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

5) Henry Winstanley

Winstanley tüm dünyada denizlerde yol gösterici olarak bilinen deniz fenerini icat eden kişidir. Fırtınalı birgün de deniz fenerini test etmek amacıyla fenerde kalmış ve deniz fenerinin yıkılması sonucu boğularak hayatını kaybetmiştir.

6) Thomas Midgley Jr.

Midgley Jr. Engellilerin yatağa yatmalarını yardımcı olacak bir robot icat etmiştir. Ancak çalışmaları sırasında ayağı takılarak mekanizmanın üzerine düşmüş ve hayatını kaybetmiştir.

7) Otto Lilienthal

Havacılık tarihine katkısı planörü icat etmesidir. Fırtınalı bir günde uçmak istemesi sonucu kontrolünü kaybederek kendi evinin çatısına düşerek hayatını kaybetmiştir.

8) Thomas Andrews

Gemi mühendisi olan Andrews dünyanın en büyük transatlantiği olan Titanic’i tasardı ve inşaa etti. İlk seferini gerçekleştiren Titanic buz dağına çarparak batmıştır. 1517 kişinin hayatını kaybettiği gemi de Thomas Andrews’te vardı.

9) Alexander Bogdanov

Kan nakli ile hastalıkları tedavi edebileceğini ispatlamaya çalışan bilim adamı, deneyleri kendi üzerinde yapmaya çalışınca asistanından kaptığı sıtma ve verem bakterileri nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

10) Franz Reichelt

Avusturyalı uçan terzi. Giyeni yavaşça yere doğru indiren bir palto tasarlayarak paraşüte yeni anlam kazandırdı. Giysiyi Eyfel atlayarak deneyen bilim adamı yere çakılarak hayatını kaybetti.

11) Li Si

İşkence sandalyesini icat etti. Daha sonra vatan haini ilan edildi ve kendi icat ettiği sandalyede hayatını kaybetti.

1941 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Kendi İcatlarıyla Ölen Mucitler Kimlerdir? için 1 yorum

  1. Emine Çıplak dedi ki:

    En iyisi Li Si imiş 🙂

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım