Hoşgeldiniz  

Kemik Erimesi Nasıl Önlenir?

admin | 07 Nisan 2015 | Genel, Kadınca, Sağlık

Güneş ışınlarından yararlanın: kemikler D vitamini önemlidir. D vitami güneşe çıkma sonucu aktif hale gelir. Ayrıca yumurta sarısı, karaciğer ve yağlı balıklarda da vardır. Günde 20 dk güneş ışınlarından faydalanmayı ihmal etmeyin.

Fazla kilolardan kurtulun: fazla kilo yaş ilerledikçe kemiklere fazla yüklenilerek daha çabuk yorulmaya neden olmaktadır. Bu nedenle kilonuzun ideal seviyede olmasını sağlayın.

Hergün süt ve süt ürünleri tüketin: kemikler belli bir yaştan sonra büyümez, ancak bu gelişiminin durmayacağı anlamına gelmez. Kalsiyum alımının kesilmesi ya da az miktarda alınması halinde kemikler güçsüzleşir ve ileriki yaşlarda kalsiyum yetmezliği nedeniyle kemik kırılmalarına neden olabilir. Bu yüzden günlük 1 kg kalsiyum alınması gerekmektedir. Karşılığı olan süt ürünleri ise; 2 bardak süt, 2 kase yoğurt ve yanında kibrit kutusu kadar peynir.

Bitki çayı tüketin: Sağlıklı bitki çayları tüketmek kemiklere yararlıdır. Kafein ve çay vücutta bulunan kalsiyumun dışarı atılmasını sağlar, bu nedenle kafein ve çay yerine bitki çayı tüketin.

Kuruyemiş tüketin: günde 3-4 tane ceviz, 3-4 tane fındık ve badem tüketin. Bu kuruyemişlerde kalori oranı fazla olduğundan tüketimini sınırlı tutun. Kavrulmamış kuruyemişler içlerinde bulunan yararlı yağları muhafaza ettiği için daha yararlıdır.

Baklagilleri haftada 2 kere tüketin: Kalsiyumun yanında fosfor ve potasyum almak kemiklerin güçlenmesine neden olmaktadır. Kuru baklagiller ve yeşil yapraklı bitkiler fosfor bakımından zengindir. Potasyum; patates ve muzda bolca bulunmaktadır.

Protein tüketin: kırmızı et, beyaz et ve balık tüketerek proteini almayı ihmal etmeyin.

Tuzu 5 gramın altında tüketin: günlük tuz tüketimini 5 gram altında tüketin. İçerdiği sodyum minerali nedeniyle tuz tüketimi de önemlidir. Çok fazla tüketim vücuttaki kalsiyumunu idrarla dışarı atılmasını sağlar.

Egzersiz yapın: düzenli spor yapmak kemiklerin güçlenmesinde yardımcı olur. Kan dolaşı artar, böylece vitamin ve minerallerin kemiklere ulaşması sağlanır. Bu nedenle hergün yarım saat egzersiz yapın.

Sigara ve alkolden uzak durun.

1067 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım