Hoşgeldiniz  

Kediler Neden Sudan Korkarlar ve Neden Evcilleştirildiler?

admin | 20 Haziran 2014 | Genel

Kediler sudan korktukları ya da sevmedikleri düşünülür. Aslına bakarsanız kedilerin sudan korktukları ya da sevmedikleri gibi bir durum yoktur. Bunun en önemli kanıtlarında biri Mısır’da evcilleştirilmeden önce kediler su kenarlarında yaşarlardı.

Suyun kedinin tüylerini ıslatması, kedinin soğuğa karşı direncini azaltır. Hava şartları soğuk ise kedi ıslanmaktan kaçınır. Sıcak iklimlerde yaşayan kedigillerden aslan, kaplan, jaguar gibi hayvanlara baktığımızda sudan kaçınmadıklarını görürüz. Hatta öyle ki kaplan ve jaguarlar sudaki bir avı veya düşmanı yakalamak için hiç düşünmeden suya atlayabilirler. Soğuk bölgede yaşayan kar leoparı da suya giren kedigiller arasındadır.

Kediler zaten temiz, kaprisli ve biraz da tembel olmaları yüzünden menfaatlerine uyuyorsa suya girerler. Ayrıca kendilerini yalayarak temizlemek zorundalar. Kediler diğer hayvanlar gibi iyi yüzebilirler. Ankara ve Van kedisi buna en iyi örnek olabilecek kedi cinsidir.

Kediler evcilleştirilmeden önce balık, kurbağa, kuş ve fareleri avlayarak yaşamışlardır. Eski Mısır’da kedileri evcilleştirme fikri, kedilerin fareleri çabuk yakalamasından doğmuştur.  Halen Hindistan ve Güneydoğu Asya’da yaşayan bazı kedi türleri ırmak kenarlarında balık avlarlar. Patileri ile balıkları sudan dışarı atar, gerekirse suya bile girerler.

2318 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım