04 Haziran 2014

Katana Nedir? Japonya’da Neden Önemlidir?

Katana Nedir? Japonya’da Neden Önemlidir?

Dünyanın En İyi Kılıcı Hangisidir?

Dünyanın en iyi kılıcı arasında gösterilen Katana 1400 yıllardan sonraki ismi Dayito, tek yönlü, uzun Japon kılıcıdır. Genel olarak Japonya’da katana kelimesi kılıç olarak kullanılır.

Samuraylar tarafından kullanılan kıvrık ve geleneksel tek yönlü kılıç çeşidi olup dünyanın en keskin kılıcıdır. İnsan vücudunun başının en üstünden bacak arasına kadar ikiye ayıracak kadar keskindir. 6 tane uçaksavar mermisini (50 cal.) ikiye bölmekle beraber bir saç telini kesecek kadar da hassastır.

Katana bir kurşunu veya 2 cm demir boruyu bile çok rahat keser ve kolay kolay körelmez. Yapımı çok zordur ve aylar alır.

Vakizasi, sato, tanto ile eş olarak bilinen katana, buşi sınıfı savaşçılar olan bukeler tarafından kullanılırdı. İki silah beraber kullanıldığında büyük-küçük anlamına gelen dayişo olarak adlandırılır ve samurayların kişisel onur ve sosyal gücünü temsil ederdi. Uzun kılıç açık alanda yapılan dövüşlerde, kısa kılıç yan silah olarak taşınır ve saplama ya da yakın dövüşler için kullanılırdı.

Kın ve el siperi özellikle Edo döneminin son yıllarında özel tasarlanan eserlerdi ve karmaşık bir dizayna sahipti. Kesmek için kullanılmasına rağmen hafif eğriliği sayesinde etkili bir saplama silahıdır.

Japonlar kılıca olağanüstü değer verirler. Birçok Japon tarihçesine göre Edo döneminde sadece samurayların kılıç taşımasına izin verilirdi.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.