Hoşgeldiniz  

Karakutu Nasıl İcat Edildi?

admin | 22 Haziran 2015 | Bilim, Genel, Teknoloji

Avusturya Havacılık Araştırma Kurumu’nda bilim adamı olarak çalışan David Warren 1953 yılında dünyanın ilk jet yolcu uçağının düşmesinin ardından enkaz incelemesine katılmıştır. Daha önce ticaret fuarında gördüğü ses kaydedicisinin uçağın düşme anında kokpitte neler odluğunu bilmenin çok işe yaracağını düşündü ve böylece uçak içerisinde pilotun sesini kaydedebilecek bir makine yapmaya karar verdi.

İlk başta yaptığı buluşu birkaç farklı havacılık yetkililerine gönderse de kimse bu buluş ile ilgilenmedi. Warren araştırmaların devam etti böylece pilotun konuşmalarının yanı sıra uçağın hız, irtifa ve yönünü kaydedebilecek bir model yaptı ve teyp bandı yerine çelik tel üzerine kaydedildiğinde yangın, su vs gibi durumlarda zarar görme olasılığını düşürecek icadını yaptı.

1958 yılında Warren icadını Avusturalya Havacılık Kurumu’nu ziyarete gelen Hardingham’a gösterme şansını yakaladı. Hardingham icadı inceledikten sonra İngiltere’ye döndükten sonra icadın uçaklarda kullanılmasını şiddetle savundu. Bu atılım Havacılık Bakanlığı tarafından onay aldı. Daha sonra kayıt cihazı İngiltere’de zorunlu hale geldi.

Karakutu ilk olarak Avusturalya’da zorunla hale geldi. Zorunlu hale gelmesinde 1960 yılında Queensland’te meydana gelen uçak kazası sonucu inceleme yapan hakimin tüm uçaklarda uçuş veri kayıt cihazlarının olmasının tavsiye etmesi büyük rol oynadı.

998 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım