Hoşgeldiniz  

Karadeniz Bölgesinin İklim-Bitki Örtüsü ve Nüfus-Yerleşmesi!!!

admin | 30 Nisan 2016 | Coğrafya, Genel

Karadeniz bölgesi Türkiye’nin en çok yağış alan bölgesidir. Kıyı kesimlerinde yazları serin, kışları ılık ve her mevsimi yağışlı geçen denizel iklim iç kısımlarda ise karasal iklim görülür. Dağların yükseltisi ve doğrultusu nedeniyle en fazla yağış Doğu Karadeniz bölgesinde sonra Batı Karadeniz, en az da Orta Karadeniz bölgesinde görülür.

İklimin nemli ve ılıman olması orman alanlarının gelişmesine olanak tanımıştır. Nemlilik ve bulutlanmanın fazla olmasından dolayı güneşlenme süresi ile yıllık ve günlük sıcaklık farklarının en az olduğu bölgedir. Dağların denize bakan yamaçlarında gür ormanlar, iç kısımlara gidildikçe step bitki örtüsü vardır. Nemliliğin yıl boyu yüksek olmasından dolayı orman yetiştirmek kolay ve orman yangıları çok azdır.

karadeniz-300x214

Nüfus ve Yerleşme:

Doğal koşullar nedeniyle nüfusun büyük bölümü kıyıda toplanmıştır. İç kısımlar kıyılarda kadar yoğun nüfuslu değildir. 2007 yılı sayımına göre bölgenin nüfusu 7,5 milyondur. Nüfus yoğunluğu km2 de 52 kişidir. Nüfus yoğunluğu bakımından Doğu Anadolu’dan sonra yoğunluğu en az olan ikinci bölgedir. Bu Türkiye ortalamasının altındadır. Nedeni bölgenin geçim kaynakları bakımından kısıtlı olmasıdır. Nüfus kıyı bölümlere, iç ovalara ve Batı Karadeniz’de maden ve sanayi alanlarına toplanmıştır.

Yeryüzü şekilleri nedeniyle dağınık kır yerleşmesi çok görülür. Konut yapımında ahşap malzeme kullanımı yaygındır. Bölgede nüfusun %51’i kırsal kesimde yaşar. Türkiye genelinde %29,5’tur. Halk genellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşır. Türkiye genelinde en fazla kırsal nüfusa sahip bölgedir. En öneli şehir merkezleri kıyı şeridindedir. Bunlar Samsun, Zonguldak ve Trabzon’dur. Bölgedeki tarım alanlarının sınırlı oluşu, hızlı nüfus artışı, endüstrinin gelişmemesi, açık deniz balıkçılığının yapılmayışı, bölgede diğer bölgelere özellikle Marmara’ya yoğun göçlere neden olmuştur.

karadeniz-iklimi-oze-842d393e2878a335b676

Diğer bölümler göç verirken Batı Karadeniz göç almaktadır. Bu durumun nedeni; Ereğli-Zonguldak taş kömürü havzalarının varlığı, Karabük ve Ereğli’de demir-çelik endüstrisinin gelişmesidir. Orta Karadeniz Bölümü dışında iç kesimler seyrek nüfusludur. Orta Karadeniz’de ise küçük ovaların iç kesimlerde de yer alması nüfusun kıyı ile dengelenmesine yol açmıştır. Bölgede iç kesimlerde toplu, kıyıda dağınık yerleşme görülür. Yurdumuzda dağınık yerleşmenin en fazla görüldüğü bölge Karadeniz Bölgesi, bölüm ise Doğu Karadeniz Bölümü’dür. Bu durum yağışın bol, arazinin engebeli ve tarım alanlarının dağınık olmasından kaynaklanır.

1499 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım